VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vykání a oslovování Pan. Takto o sobě u soudu mluvili sourozenci Kramní

/SHRNUTÍ DENÍKU - VÝPOVĚĎ SESTRY/ Výpověď, která rozhodně není pro Petra Kramného příznivá, zazněla v úterý u Krajského soudu v Ostravě. Ten druhým dnem řeší smrt Kramného manželky a dcery během rodinné dovolené v Egyptě v červenci 2013.

30.6.2015
SDÍLEJ:

Před trestním senátem stanul Petr Kramný (37 let) z Karviné, který je obžalovaný z dvojnásobné vraždy.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Podle Kramného zemřely na otravy, státní zástupce Vít Legerský ale tvrdí, že je zabil elektrickým proudem. Kramný je obžalován z dvojnásobné vraždy a hrozí mu až výjimečný trest.

Soud jako svědka předvolal jeho sestru Lenku Krečmerovou. Ta do soudní síně vstoupila bočním vchodem mimo prostor, kde se pohybují novináři. Podle informací Deníku o to sama požádala a soud jí vyhověl.

Celý průběh druhého dne procesu sledujeme i dnes ON-LINE zde

Krečmerová vypovídala o soužití s bratrem i jejich problematickém vztahu. Otevřeně hovořila také o tom, že přestala věřit bratrově verzi o otravě nejbližších.

Hodně nezvyklá situace nastala v úterý u Krajského soudu v Ostravě, kde vypovídala sestra Petra Kramného. Stalo se tak ve chvíli, kdy předsedkyně senátu vyzvala Kramného, že pokud chce, může se vyjádřit k výpovědi sestry a položit jí otázky.
Petr Kramný o sestře hovořil jako o paní svědkyni, ona o něm jako o panu Kramném. 
Například:

Petr Kramný: „Paní svědkyně, můžete mi říct, kdy jsem měl podle vás utíkat z domu?"
 
Sestra: „Bylo to na základní škole, když jsme byli na chalupě. Pak jsme pana Kramného hledali." 

Agresivní bratr

„Můj bratr byl v dětství problematický. Měl časté návaly vzteku. Odmítal například chodit do školy, utíkal. Někdy byl vůči mně agresivní. Třeba mi nafackoval. V rodině se to neřešilo," vzpomínala sestra.

S bratrem se v dospělosti až na výjimky neviděla několik let. „Nebyli jsme v kontaktu nějakých deset let. Komunikovala jsem pouze s jeho manželkou," dodala sestra s tím, že se poměrně často vídávala s bratrovou dcerou Klárkou, která za ní jezdila s babičkou. Živou ji naposledy viděla v červenci 2013 krátce před odletem do Egypta. „Klárinka byla celá šťastná, že jede na dovolenou," řekla Krečmerová.

Telefonát

O příbuzných pak slyšela až v souvislosti s egyptskou tragédií. Předposlední červencový den ji nad ránem probudil telefonát její matky, kterou krátce předtím kontaktoval z Egypta Petr Kramný s hrůznou zprávou o smrti Moniky a Klárky.

"Volala mi, že Monika a Klárka jsou po smrti a neví, co má dělat. Oblékla jsem se a jela za ní do Karviné. Viděla jsem, že je blízko zhroucení. Bylo mi jasné, že jí musím pomoci," dodala Krečmerová, podle níž ji matka poprosila, aby se v této tíživé situaci s bratrem usmířila.

Chtěla pomoci

Sestra ještě téhož dne zavolala Kramnému do Egypta, aby zjistila podrobnosti. „Řekl, že našel Moniku a Klárku mrtvé. Mluvil o tom, že byly otráveny," uvedla sestra, která poté kontaktovala ministerstvo zahraničí a cestovní kancelář. „Tam mi řekli, jak mám postupovat. Komunikovala jsem i s delegátkou," vypověděla žena, která se starala také o dědické řízení. V té době poprvé začala pochybovat o bratrově nevině. „Skládala jsem si jednotlivé střípky a nakonec jsem mu přestala věřit," řekla sestra Kramného.

Zvrat

Šok podle svých slov zažila ve chvíli, kdy bratra pobývajícího v Egyptu informovala o průběhu dědického řízení. To se komplikovalo tím, že nešlo určit, zda první zemřela Monika nebo Klárka.

„Byl to u něj výbuch emocí, byl nepříčetný, že se s rodinou dělit nebude. Zarazilo mě, že řekl, že Monika s holým zadkem přišla a s holým zadkem odejde," dodala sestra, která poté hovořila o další komunikaci s bratrem.

„Nešlo mu o dceru, o Moniku, zajímalo ho, zda mu Monika byla či nebyla nevěrná," řekla žena, podle níž Kramný mimo jiné naznačil, že otravu mohla mít na svědomí Monika.

„To mi připadlo zcela nesmyslné," řekla sestra, jež se nakonec stáhla z celého dědického řízení.

Rozchod

Po návratu z Egypta se s bratrem sešla u rodičů. Jejich setkání skončilo definitivním rozchodem.

„Z očí do očí jsem mu řekla, že mu nedůvěřuji. Zeptala jsem se ho, jak to mohl udělat. Arogantně se mi vysmál a řekl, že nejsou žádné důkazy," uvedla sestra.

Hrob

Rodinu rozdělily i spory okolo hrobu. Hrobové místo s ostatky Moniky a Klárky bylo původně napsáno na Krečmerovou. To se ale později změnilo. Bratr Moniky Kramné ji časem požádal o převedení hrobového místa na něho.

„Řekl, že se chce o svou sestru a neteř postarat. Cítila jsem, že má na to větší právo než já," uvedla žena.

Tím se dostala do sporu se svou rodinou, která ji to vyčítala.

Situace se vyhrotila natolik, že její rodina nechala odstranit náhrobek z původního hrobového místa.

„Úplně mě to zlomilo. Když jsem to viděla, zhroutila jsem se. Hrob byl úplně odkrytý. Musela jsem zajistit hrob, hnaly se totiž deště," vzpomínala Krečmerová, která v této situaci kontaktovala bratra Moniky Kramné.

„Sehnal kameníka, zajistil hrob i náhrobek. Nikdy jsem nepochopila, proč to má matka udělala," vzpomínala žena.

Klidný návrat

Sestra také před soudem vyjádřila údiv nad chováním bratra po návratu do České republiky.

„Přijel v klidu, jednu noc přespal u rodičů. Pak šel do svého bytu. Říkala jsem si, jak je možné, že člověk, který příjde o své nejbližší, jde normálně do bytu. Když jsem já musela vejít do bytu při vyřizování dědictví, bylo to hodně stísňující a zůstala jsme tam jen nezbytně nutnou dobu," řekla sestra.

Autor: Jaroslav Perdoch, Klára Kohutová

30.6.2015
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení