VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeopark, výlet do raného středověku

Chotěbuz - Poučný víkendový výlet zejména pro rodiny s dětmi může být návštěva Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Zdejší lokalita je totiž nalezištěm artefaktů života prvních Slovanů na zdejším území a jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska.

5.5.2012
SDÍLEJ:

Novinka v Archeoparku. Nově si mohou návštěvníci prohlédnout zemnici, která vzrostla během zimní přestávky. Foto: Archiv MT

Na místě Archeoparku se v minulosti rozkládalo mohutné trojdílné hradiště, pod kterým původně protékala řeka Olše, a tak zde není nouze o zajímavé historické nálezy. Příkladem může být nalezená výbava jízdních bojovníků jako udidlo a ostruhy či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, například sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty, jako byla kosa, nůžky, vědérko apod.

Letošní sezóna v Archeoparku oficiálně začala 1. května, kdy se návštěvníci areálu přenesli o deset století zpět. Představila se skupina historického šermu, která také sehrála scénky na motivy slovanských legend.

Pracovníci Muzea Těšínska, které Archeopark spravuje, však chystají další zajímavé akce. „26. a 27. května to bude dvoudenní ukázka života v raném středověku nazvaná Na Jantarové stezce 2012. Chybět nebudou kostýmovaní účastníci, turnaj v boji s nožem, vojenská ukázka, souboje, řemesla," prozradila Lenka Bichlerová z Muzea Těšínska.

Další akcí bude 16. června Život v raném středověku – doprovodný program v podání Skupiny historického šermu Tizon. Počátek července patří tradičně bratrům ze Soluně - Cyrilu a Metodějovi. „Na 25. srpna jsme naplánovali noční prohlídku Za Slovany s baterkou a konec září, to je tradiční polní mše na sv. Václava," dodala Bichlerová.

Vstupné zůstává stejné, tzn. děti, studenti, důchodci 25 korun, dospělí 50 korun, rodinné vstupné (2+2) 100 korun.

Od července bude probíhat archeologický výzkum, kterého se opět zúčastní studenti Slezské univerzity v Opavě pod vedením docenta Pavla Kouřila, který hradiště zkoumá už přes 30 let.

Autor: Tomáš Januszek

5.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení