VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břehy obou Těšínů spojil třetí most

Český Těšín – V tomto a minulém století je to šestý most, který spojil břehy české a polské části Těšína. Lávka pod studnou tří bratří v Cieszynie a dřevený most u třetího jezu poblíž Parku Adama Sikory však už nestojí, a tak je nový SportMost neboli Sportovní lávka aktuálně čtvrtým a zároveň jediným mostem, po kterém se dá jet výhradně na kole či kolečkových bruslích. Anebo samozřejmě pěšky.

6.6.2012
SDÍLEJ:

Břehy Těšína spojil nový most, tzv. Sportlávka, která během 18 měsíců vyrostla u Parku Adama Sikory na české straně města. Foto: Tomáš Januszek

Lávka už je pár dní normálně přístupná, ale na středu si politická reprezentace obou měst naplánovala slavnostní otevření. „Díky tomu, že Česko i Polsko jsou součástí schengenského prostoru, není to most, který rozděluje, ale naopak spojuje dva břehy jedné řeky," poznamenal ve svém krátkém projevu starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Sportovní lávka vyrostla za necelé dva roky v lokalitách, které se v posledních letech moc nerozvíjely, a právě její existence může být impulsem k rozvoji těchto částí obou měst.

Vít Slováček lávku považuje za chloubu města. „Není to obyčejná lávka, která spojuje dva břehy, ale je to opravdu architektonické dílo," rozplýval se při procházce po lávce, kterou absolvoval společně se starostou Cieszyna.

Novou spojnici české a polské části města vítají i jeho obyvatelé. Renata Kuligová je ráda, že po mostě nejezdí auta. „Je to ideální místo k procházkám s kočárkem. Celý park po rekonstrukci prokoukl," říká Kuligová. Její manžel Karol se sice podivuje nad tím, proč je konstrukce lávky natřená fialovou barvou, ale jinak se mu stavba líbí.

Sportovní lávka překlenula na sklonku loňského roku řeku Olzu, sousední potůček a malý ostrov hned před parkem Adama Sikory a propojila velmi atraktivní zelené plochy po obou stranách hranice, které rovněž prošly komplexní revitalizaci. Nově vznikající Park Sportowy na polské straně hranice zahrnuje plochu od hraničního přechodu až po kemp s lodičkami a nabídne místo pro cyklistiku a bruslení, ale také plochu pro pořádání pikniků, hřiště, parčík partnerských měst s mozaikou znázorňující mapu Evropy.

„Parky budou slavnostně otevřeny na konci léta," říká mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Šest metrů široká a 95,4 metrů dlouhá je lávka pro pěší a cyklisty, která propojila stávající české a polské nábřeží, parky, aleje, sportoviště a především umožnila komunikační propojení cyklotras. Využívat toto místo jistě budou také milovníci kol a koleček. Díky nové lávce vznikl propojením české i polské části zajímavý ovál pro cyklistiku a bruslení v délce zhruba tří kilometrů. „Navíc jej využijeme i pro pořádání Fortuna běhu, který se již zapsal do kalendáře významných mezinárodních běžeckých akcí," řekl starosta Vít Slováček.

Večer bude sportovní lávka osvětlená.

Čtěte také předchozí články: 
Sportovní lávka přes Olši se už začíná rýsovat
Břehy Olše spojí tři nové lávky. Už se staví

Autor: Tomáš Januszek

6.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení