VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice chtějí lidem zakázat pálit listí

Karvinsko – „Biologického odpadu je moc, otvíráme další možnosti." Takový signál dává dětmarovická radnice lidem v obci. Od soboty mohou lidé svážet bioodpad na speciální sběrné místo, kde jej od nich převezme pracovník obecního úřadu.

16.6.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Už loni nechala radnice po obci rozmístit celkem 30 kontejnerů, kam lidé mohli rostlinné zbytky odhazovat. To ale zdaleka nestačí. „Proto jsme se rozhodli ještě navíc otevřít sběrné místo, kam mohou lidé bioodpad odvážet," prozradil starosta Dětmarovic Ladislav Rosman.

Areál bude odebírat rostlinný odpad každou sobotu až do 30. listopadu od 8 do 16 hodin. Obec se tak připravuje především na podzimní období, kdy lidé pálí listí, navíc během inverzních stavů.

V boji s tímto nešvarem navíc chtějí Dětmarovičtí zajít ještě dále. „Vážně uvažujeme o přijetí vyhlášky, která by pálení listí zakazovala," prozradil starosta Dětmarovic.

O podobné vyhlášce uvažují také v Dolní Lutyni.

„Většina našich lidí je soudných, ale vždycky se najde někdo, kdo to listí v době, kdy je špatná smogová situace, pálí," říká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek s tím, že zákaz by se nejspíše vztahoval na pálení v podzimních měsících, kdy je situace nejhorší.

V současnosti nemají v obci mechanismus, jak se rostlinných zbytků zbavovat, proto se spoléhají na kompostování u svých obyvatel. To by se ale mělo změnit už příští rok. „Máme již schválenou dotaci na výstavbu kompostárny, která bude tento problém řešit," dodal Pavel Buzek.

V Petrovicích budou problém s bioodopadem řešit souběžně s výstavbou sběrného dvora, který by měl v obci fungovat od jara 2013. Lidé v současné době mohou rostlinný odpad házet do velkoobjemových kontejnerů, s výstavbou sběrného dvora navíc přibude dvacet speciálních kontejnerů na bioodpad a také nákladní auto na jeho vývoz. Navíc existuje možnost, že by obec svážela rostlinný odpad dříve.

„V souvislosti s tím, že měníme dodavatele na svoz odpadu, budeme řešit i možnost, že by nová společnost vyvážela i bioodopad," informoval starosta Marian Lebiedzik. Také v Petrovicích budou diskutovat o tom, zda nepřijmout vyhlášku proti pálení listí.

Svoz bioodpadu již naplno funguje v Těrlicku. Lidé, kteří platí za komunální odpad, si mohou nechat zdarma vyvážet černé pytle s rostlinnými zbytky. Komu navíc nestačí kapacita pytlů, ti mohou odpad odvézt do sběrného dvora. Problém s pálením listí prý v obci není nijak akutní. „Z toho důvodu není v současnosti otázka vyhlášky, která by zakazovala pálení listí aktuální," uvedl starosta Těrlicka Martin Polášek.

Autor: David Gorgol

16.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oznámení o nálezu peněz.

V Datyních hledají člověka, který ztratil peníze

Havířovští fotbalisté uhráli bod a drží se mezi nejlepšími třemi.

Ztráta, zisk? Těžko říct

Dnes v poledne končí hlasování ve finále svatebních párů

Karvinsko – A je tu finále! Letní soutěž Regionu o nejsympatičtější svatební pár má za sebou 13 základních kol a nyní nás čeká finálová volba.  

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Platit parkování kartou? Možná v budoucnu

Moderní způsoby placení například parkovného jsou ještě za branami Karvinska. To, co je dnes možné například v Opavě, tedy platba parkování formou sms, je na Karvinsku buď úplné sci-fi, nebo hudba poměrně daleké budoucnosti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení