VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj proti ukládání popílku pokračuje, aktivisté nyní vedou

Havířov - Krajští úředníci nesouhlasí v Havířově se stavbou závodu, který by z popílku vyráběl stavební materiál. Ochránci životního prostředí jásají, ale investoři se nevdávají.

30.8.2012 2
SDÍLEJ:

Do regionu s nejhorším ovzduším v České republice se vozí popílek z oblastí, kde problémy s ekologickou zátěží téměř neznají. Foto: Jan Nehyba

Zástupci firmy Gemec Union hodlají v lokalitě bývalého areálu dolu Dukla postavit závod na výrobu stavebních prvků. Krajští úředníci posoudili jejich záměr a po vyhodnocení vlivu projektu na životní prostředí vydali nesouhlasné stanovisko. To potěšilo hlavně aktivisty, kteří proti tomuto záměru bojují. Zástupci firmy se ale nevzdávají a hodlají se proti výsledkům řízení odvolat. Boj proto ještě zdaleka není u konce.

Při vydání nesouhlasného stanoviska ke stavbě nového zdroje znečištění přispěly také argumenty, které poskytli odborníci ze sdružení Arnika. Ti uváděli, že jedním z hlavních problémů bylo riziko dalšího znečištění ovzduší zejména velmi nebezpečnými částicemi jemného prachu s obsahem dioxinů a těžkých kovů.

„Je to obrovský úspěch. Byl čirý nerozum prosazovat stavbu podobné továrny v místě, kde jsou lidé už teď extrémně zatíženi velmi znečištěným ovzduším. Špatný vzduch v našem kraji dlouhodobě nejen komplikuje život, ale podle odborníků poškozuje zdraví ještě nenarozených dětí. Poslední, co Moravskoslezský kraj potřebuje, je zavážení odpadu pod zástěrkou výroby stavebních hmot," míní zástupce havířovské pobočky sdružení Arnika Jan Nezhyba, který vidí hlavní problém v tom, že stát v podstatě povoluje úkony, kterými se z potenciálně nebezpečného odpadu stane jedním tahem pera stavební materiál. „Například u popílku z elektráren by se jednalo o nebezpečný odpad, ale firmy ho použijí jako součást stavebních materiálů a tím se vyhnou řadě povinnostem," upozornil Nezhyba.

Zástupci firmy Gemec union rozhodnutí krajských úředníků očividně zaskočilo a netají se tím, že se proti němu odvolají. „Musíme přiznat, že nás toto rozhodnutí doopravdy překvapilo a jsme výsledky řízení zaskočení. Kraj už v minulosti vydal souhlasné stanovisko a najednou ho změní. Chceme samozřejmě vědět, co se změnilo, že jsou výsledky opačné. Určitě se proti tomuto verdiktu odvoláme, když hledáme jen nejlepší cestu jak to udělat," netajil ředitel odštěpného závodu Gemec Union v Ostravě Tomáš Tisovský. „V řízení byly procesní chyby a úředníci nevzali vůbec v potaz naše argumenty. V podstatě jsme se nemohli k problematice ani vyjádřit. Jak chtěli něco přehodnotit, když neměli podklady i od nás," divil se Tisovský.

Ekologové si ale trvají na svém. Upozorňují přitom na to, že zařízení by u Havířova mělo zpracovávat až padesát tisíc tun popílku, strusky a dalších odpadů ročně.

„Namísto smysluplných rekultivačních projektů jsou místa v minulosti zatížená těžbou dále zatěžována odpady, které se jednoduše prohlásí za výrobek či stavební materiál," jde ještě dál Nezhyba, když zástupci sdružení Arnika upozorňovali na nedostatky a nesrovnalosti projektu od samého počátku. V připomínkách použili i výsledky výzkumů Radima Šráma z Akademie věd ČR, který poukázal na možnou souvislost mezi znečištěným ovzduším a zdravotním stavem dosud nenarozených dětí při studii v širší oblasti Ostravy a v Karviné. Mezi největší problémy tohoto zařízení podle Arniky patří další zhoršení neutěšeného stavu ovzduší, zejména znečištění prachovými částicemi, na které se vážou další toxické látky.

„Tímto rozhodnutím určitě nic nekončí. Náš záměr se budeme snažit nadále prosazovat a nehodláme to nechat jen tak. Jsme přesvědčení, že provoz není tak prašný, jak někteří uvádějí. Náš záměr je každopádně dobrý a není důvod ho nepodpořit," dodal Tisovský.

Autor: Libor Pristáš

30.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení