VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rychvaldě musí vyměnit dva zastupitele

Rychvald – Odhalení porušení volebního zákon v Rychvaldu, kdy starostka Šárka Kapková umožnila dvěma zastupitelům vzít zpět svou rezignaci a to několik týdnů po jejím obdržení, bude mít zřejmě dohru.

11.2.2013
SDÍLEJ:

Radnice v Rychvaldě. Foto: Libor Běčák

Tamní sociální demokraté chtějí, aby, jak navrhuje vedení radnice, do funkcí v nejkratší možné době nastoupili dva noví zastupitelé a aby radnice nechala u ministerstva vnitra přezkoumat a potvrdit platnost všech hlasování, kterých se aktivně zúčastnili Vladimír Škuta a Jaroslav Uhlík.

Právě ti zastupitelé v rozmezí několika měsíců podali svou rezignaci, kterou sice záhy vzali zpět, ovšem už po termínu, který povoluje volební zákon. „Poté, co rezignaci obdrží starosta, už její zpětvzetí není v žádném případě možné," konstatuje k případu vedoucí odboru právního a organizačního Úřadu MSK Petr Pospíšil.

Aby měla rychvaldská radnice jistotu, že jsou usnesení, ve kterých hlasovali zastupitelé, jež k tomu neměli ze zákona mandát, platná, doporučuje právník obrátit se na ministerstvo vnitra o radu, jak postupovat. Problém by totiž mohl nastat v případě, že některé usnesení byl těsnou většinou hlasů.

A právě přezkum hlasování doporučují zastupitelé za ČSSD. „Vzhledem k vzniklým pochybnostem a možným následkům (např. v oblasti přijímání usnesení apod.) Vám doporučuji obrátit se na Ministerstvo vnitra, které vykonává dozor a kontrolu nad výkonem samostatné působnosti obcí. V případě, že městský úřad nebude reagovat neprodleně, budu povinen takto postupovat jako zastupitel, aby nedošlo k možným škodám," píše v korespondenci se starostkou Rychvaldu místopředseda MO ČSSD Jiří Absolon.

Vedení radnice se k případu vyjádřilo pouze prostřednictvím dopisu zaslaného redakci. Starostka Šárka Kapková (nezávislá, členství v ČSSD jí bylo zrušeno) v něm pochybění se zpětvzetím rezignací přiznává a vysvětluje to neznalostí příslušné části zákona a to jak u zodpovědného vedoucího úředníka, tak jeho nadřízeného tj. tajemníka úřadu, a rovněž i u členů Rady města, včetně obou zastupitelů, kteří rezignaci podávali.

„O skutečnosti, že rezignaci nelze vzít zpět, jsme se dozvěděli ze strany příslušného vedoucího úředníka a tajemníka úřadu zhruba asi před deseti dny. Chápu to jako druh porušení pracovních povinností z jejich strany, které s sebou ve svém důsledku nese i porušení zákona," vysvětlil starosta Šárka Kapková. Na omluvu všech uvedla, že taková situace v Rychvaldu se dosud nikdy v minulosti nestala. 

Situaci urychleně navrhuje řešit nahrazení zastupitelů Škuty a Uhlíka dvěma novými kolegy a složením jejich slibu na zasedání, které se připravuje svolat na 13. března.

Autor: Tomáš Januszek

11.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Deník - Naši prvňáci

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Petrovice přišly chvíli před koncem o výhru

Petrovice /FOTO/ – Okresní derby v divizi mezi petrovickou Lokomotivou a bohumínským nováčkem vítěze nepoznalo. Bospor srovnal pět minut před koncem a domácí přišli o důležitou výhru.

GrandPark po nákaze svrabem odvolává zákaz návštěv

Příbuzní a blízcí obyvatel havířovského soukromého domova seniorů GrandPark už za nimi mohou na návštěvu.

Zasloužená dělba ve šlágru kola

Havířov /FOTO/ – Divizní fotbalisté Havířova se v taháku 11. kola rozešli smírně s Kozlovicemi. Žádný ze soupeřů si tak nepomohl.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení