VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rychvaldě musí vyměnit dva zastupitele

Rychvald – Odhalení porušení volebního zákon v Rychvaldu, kdy starostka Šárka Kapková umožnila dvěma zastupitelům vzít zpět svou rezignaci a to několik týdnů po jejím obdržení, bude mít zřejmě dohru.

11.2.2013
SDÍLEJ:

Radnice v Rychvaldě. Foto: Libor Běčák

Tamní sociální demokraté chtějí, aby, jak navrhuje vedení radnice, do funkcí v nejkratší možné době nastoupili dva noví zastupitelé a aby radnice nechala u ministerstva vnitra přezkoumat a potvrdit platnost všech hlasování, kterých se aktivně zúčastnili Vladimír Škuta a Jaroslav Uhlík.

Právě ti zastupitelé v rozmezí několika měsíců podali svou rezignaci, kterou sice záhy vzali zpět, ovšem už po termínu, který povoluje volební zákon. „Poté, co rezignaci obdrží starosta, už její zpětvzetí není v žádném případě možné," konstatuje k případu vedoucí odboru právního a organizačního Úřadu MSK Petr Pospíšil.

Aby měla rychvaldská radnice jistotu, že jsou usnesení, ve kterých hlasovali zastupitelé, jež k tomu neměli ze zákona mandát, platná, doporučuje právník obrátit se na ministerstvo vnitra o radu, jak postupovat. Problém by totiž mohl nastat v případě, že některé usnesení byl těsnou většinou hlasů.

A právě přezkum hlasování doporučují zastupitelé za ČSSD. „Vzhledem k vzniklým pochybnostem a možným následkům (např. v oblasti přijímání usnesení apod.) Vám doporučuji obrátit se na Ministerstvo vnitra, které vykonává dozor a kontrolu nad výkonem samostatné působnosti obcí. V případě, že městský úřad nebude reagovat neprodleně, budu povinen takto postupovat jako zastupitel, aby nedošlo k možným škodám," píše v korespondenci se starostkou Rychvaldu místopředseda MO ČSSD Jiří Absolon.

Vedení radnice se k případu vyjádřilo pouze prostřednictvím dopisu zaslaného redakci. Starostka Šárka Kapková (nezávislá, členství v ČSSD jí bylo zrušeno) v něm pochybění se zpětvzetím rezignací přiznává a vysvětluje to neznalostí příslušné části zákona a to jak u zodpovědného vedoucího úředníka, tak jeho nadřízeného tj. tajemníka úřadu, a rovněž i u členů Rady města, včetně obou zastupitelů, kteří rezignaci podávali.

„O skutečnosti, že rezignaci nelze vzít zpět, jsme se dozvěděli ze strany příslušného vedoucího úředníka a tajemníka úřadu zhruba asi před deseti dny. Chápu to jako druh porušení pracovních povinností z jejich strany, které s sebou ve svém důsledku nese i porušení zákona," vysvětlil starosta Šárka Kapková. Na omluvu všech uvedla, že taková situace v Rychvaldu se dosud nikdy v minulosti nestala. 

Situaci urychleně navrhuje řešit nahrazení zastupitelů Škuty a Uhlíka dvěma novými kolegy a složením jejich slibu na zasedání, které se připravuje svolat na 13. března.

Autor: Tomáš Januszek

11.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Glenn Clark (při hovoru s místostarostkou Č. Těšína Gabrielou Hřebačkovou) v těchto dnech vyráží na 1000 kilometrů dlouhé putování po místech, kudy šel jeho otec na tzv. Pochodu smrti.
3

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Modrou kovovou konstrukci položenou před havířovským vlakovým nádražím někteří lidé považují za stojan na kola.
5

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Havířovští senioři se hlásili na dotovanou rekreaci

Havířov Na tři turnusy vyšle letos na podzim havířovská radnice seniory do Jeseníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Havířovský fotbalista je podezřelý ze zabití psa

Partnerský spor havířovského fotbalisty s přítelkyní vyvrcholil vyhozením čivavy z okna. Pes na místě zemřel.

Odboráři kritizují hornickou nemocnici, prý vybírá od lidí neoprávněné peníze

Dva výklady zákona a dvoutisícové poplatky. Tak vypadá situace, do které se po upozornění hornických odborářů dostala Karvinská hornická nemocnice. Ta vybírá peníze za vydávání posudků o neuznání nemoci z povolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení