VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V havířovské nemocnici zvažují protest proti rozhodnutí krajské rady

Havířov - Primáři havířovské nemocnice nejsou spokojení s vysvětlením personálních změn, jak jim ho ve středu dopoledne sdělil hejtmanův náměstek Jiří Martinek.

17.4.2013 11 AKTUALIZOVÁNO 17.4.2013
SDÍLEJ:

Nový ředitel havířovské nemocnice, a současně i karvinské a orlovské nemocnice, Petr Kovařík (vlevo) při zahajování Dne zdraví.Foto: Aleš Svoboda

O změnách v několika nemocnicích rozhodli v úterý krajští radní. Ředitel havířovské nemocnice Jan Ferenc byl s okamžitou platností odvolán. Nemocnici nyní vede Petr Kovařík, který je ředitelem Nemocnice s poliklinikou v Karviné, pod kterou patří také nemocnice v Orlové. Kovařík tak nyní povede tři nemocnice najednou. Jednoho společného ředitele mají také nemocnice ve Frýdku-Místku a Třinci.

„Novým organizačním uspořádáním zůstane zachována stávající dostupnost a kvalita zdravotní péče o občany, a zároveň dojde k úspoře nákladů na správu, nákup služeb, materiálu a dalších komodit," konstatoval náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Krajští radní tento krok nazývají personální unií. Za vzor berou už dříve provedené změny v Opavě a Krnově. Zda bude stejný model fungovat i na třikrát lidnatějším Karvinsku, kde mají nemocnice mnohem větší spádovou oblast pacientů, to zůstává nezodpovězenou otázkou.

Nový ředitel havířovské nemocnice, a současně i karvinské a orlovské nemocnice, Petr Kovařík. Zdravotníci havířovské nemocnice se obávají, že jeden ředitel na vedení tří velkých nemocnic stačit nebude. „Proto chci mít v Havířově schopný tým," řekl ve středu na setkání s primáři ředitel Kovařík.

Ve středu v poledne už Kovařík zahajoval Den zdraví a ke změnám se oficiálně vyjádřil. „V žádném případě se nemocnice neslučují. Zůstávají i nadále samostatné. Budou však spolupracovat a věřím, že se nám tímto opatřením podaří získat lepší pozici pro jednání s pojišťovnami i dodavateli," vysvětloval.

Havířovské primáře však Martinek ani Kovařík zatím příliš nepřesvědčili. Zklamal je však i přístup krajských radních. „Nejhorší je, že na kraji rozhodli sami od sebe a neobtěžovali se kohokoli informovat. Já osobně se domnívám, že jeden ředitel nemůže vést tři nemocnice najednou," řekl Deníku havířovský chirurg a šéf lékařských odborů Martin Sedláček.

Panují také obavy, aby havířovská nemocnice nebyla přivedena do stavu, v jakém se už několik let nachází nemocnice v Orlové.

Obavy o budoucnost nemocnice v Havířově má i primátor města Zdeněk Osmanczyk. „Chápu vedení kraje, které má zájem hledat úsporná a efektivní opatření, ale současně se obávám, aby se nemocnice takto nepřipravovaly na vstup investorů, kteří by je ovládli. Více informací budu mít ve čtvrtek, kdy se setkám s náměstkem hejtmana Martinkem," potvrdil Deníku.

V nemocnici se teď jedná o tom, zda se zaměstnanci postaví za svého odvolaného ředitele a budou proti rozhodnutí krajských radních protestovat.

Ve hře je totiž i podpora města. Ředitel Ferenc totiž dokázal s radnicí najít společnou řeč a zastupitelstvo mu schválilo několik finančních dotací. Naposledy se na město obrátil s dlouhodobým projektem podpory porodnosti a zastupitelé souhlasili s příspěvkem 500 korun na pleny pro každé narozené dítě. Důvodem byla právě obava z toho, že by byla havířovská porodnice zrušena a v okrese by zůstala pouze ta v Karviné.

V souvislosti s jednostranným rozhodnutím krajských radních teď někteří Havířovští hovoří o zastavení finanční podpory nemocnice.

Ředitel havířovské nemocnice Jan Ferenc

Ve vedení havířovské nemocnice se od počátku 90. let vystřídalo několik ředitelů. U některých se jednalo o poměrně krátkodobá působení.

Jan Ferenc byl do funkce jmenován v lednu 2009 po odvolání tehdejší ředitelky Věry Kovářové. Největší kritiku si Kovářová vysloužila především za nezvládnutí své manažérské funkce. Z nemocnice jí začali utíkat kvalifikovaní lékaři a některým oddělením dokonce hrozil totální kolaps. Nejakutnější situace byla na interně.

Novému řediteli Ferencovi se podařilo situaci v nemocnici stabilizovat. Jako zkušený manažér zlepšil její hospodaření a pokračoval v rozsáhlé modernizaci. Některé projekty byly zdárně dokončeny, další pokračují. Před dokončením je celkové rekonstrukce infekčního oddělení. Ferenc zajistil řadu sponzorů a náklonnost města. Právě představitelé radnice se teď obávají, že nový ředitel nebude mít k nemocnici takový vztah.

O rozhodnutí krajské rady čtěte v článku: Kraj ohlásil změny: jeden ředitel povede dvojici nemocnic

Nový ředitel havířovské nemocnice, a současně i karvinské a orlovské nemocnice, Petr Kovařík při zahajování Dne zdraví.

Více o tématu a rozhovor s ředitelem Petrem Kovaříkem přinesou úterní vydaní Karvinského a Havířovského deníku

 

Autor: Libor Běčák

17.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Poznáte ženu na snímku z videozáznamu bezpečnostní kamery?

Poznáváte ženu, která kradla?

Věřňovice (v červeném) si v derby poradily s Dolní Lutyní.
11

OBRAZEM: Derby vyhrály opět Věřňovice

Slavii srazila penalta

Orlová /FOTO/ – Fotbalisté Orlové měli v sobotu blízko k bodovému zisku. Jenže slibně rozehraný duel s Bruntálem ztratili.

Obecní slavnost v Petrovicích láká i letos na bohatý program

Poslechnout si Vašo Patejdla, Kristínu nebo Hradišťan naživo mohou lidé poslední srpnovou sobotu na Obecní slavnosti v Petrovicích u Karviné.

V Datyních hledají člověka, který ztratil peníze

Dobří lidé z havířovských Dolních Datyní hledají nešťastníka, který ztratil pytlík s penězi.  

Ztráta, zisk? Těžko říct

Havířov – Remízu ze Šternberka přivezli v sobotu v rámci divize fotbalisté Havířova. Jestli je to málo nebo tak akorát, to po utkání nevěděl ani hrající trenér Indiánů Miroslav Matušovič.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení