VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o orlovskou kanalizaci, firma chce další peníze

Orlová Rozbité cesty, nepořádek a hlavně všudypřítomný prach, který se víří právě v těchto slunných dnech.

26.7.2013 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Stavba kanalizace v Orlové-Lazech jejím obyvatelům příliš klidu nepřidá. „Upřímně toho už máme plné zuby, všude je nepořádek a navíc se nekropí, takže je tady spousta prachu," nebral si servítky předseda osadního výboru Dušan Otaševič.

A může být ještě hůř. Společnost Subterra, která práce zajišťuje, totiž rozeslala zastupitelům města dopis, ve kterém žádá další peníze na opravu, jinak odstoupí od smlouvy.

Argumentuje tím, že parametry silnice nesplňují požadavky současných technických norem.

„Je reálné nebezpečí, že bude docházet k propadům komunikace, a to zejména pak v místech přechodu zhutněného zásypu rýhy kanalizace a stávajících neúnosných vrstev pláně," napsal v dopise zastupitelům Orlové ředitel divize 2 Subterra Petr Kajer.

Společnost tak chce od města dalších zhruba 64 milionů korun. Její zaměstnanci dokonce přerušili práce do doby, než dojde k nápravě situace, jak požadují.

To ale město odmítá s tím, že žádné úpravy nejsou potřeba.

„Tyto komunikace sloužily svému účelu řadu let, jsou obslužné a nemusí splňovat parametry například jako dálnice," uvedla mluvčí města Nataša Cibulková s tím, že město dlouhodobě apeluje na Subterru k dodržování smlouvy a plnění podle harmonogramu.

Problém je také v tom, že město nemůže přistoupit na požadavky společnosti, ani kdyby chtělo. Ohrozilo by to totiž evropskou dotaci. „Město musí dodržovat platnou legislativu a nesmí překročit rozpočet stavby o více než dvacet procent, což je asi 27 milionů korun. To znamená, že nesmí přistoupit na požadavky zhotovitele. Stavba bude hrazená z prostředků Evropské unie a případné spory toto financování mohou ohrozit," vysvětlila Martina Szotkowská z odboru rozvoje a investic.

Ta navíc upozornila na to, že výběr nové společnosti, která by komunikace opravila, by trval zhruba při současné legislativě dalších šest až devět měsíců. Z čehož by lidé v Lazech nejspíše nadšeni nebyli. „Je to naprosto nepředstavitelné. Chceme už žít jako normální lidé," reagoval Dušan Otaševič.

V dobré řešení doufá starosta města Jaromír Kuča. „Budeme ještě se společností Subterra jednat a věřím, že se dohodneme," řekl starosta.

Autor: David Gorgol

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení