VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pořádek v orlovských domech dohlédnou domovníci

Orlová - Čtyři domovníci budou do konce roku dohlížet na pořádek a bezpečnost v několika orlovských domech. Město se zapojilo do projektu Domovník 2013, jehož cílem je nejen zlepšení veřejného pořádku a bezpečnosti, ale také posílení osobní odpovědnosti obyvatel.

21.8.2013 1
SDÍLEJ:

Jeden z opravených domů společnosti RPG v OrlovéFoto: Petr Wojnar

„Projekt je snahou města změnit k lepšímu situaci v městských obytných domech. Chceme zvýšit bezpečnost a zapojit i ostatní nájemníky k tomu, aby byl v domech zachováván veřejný pořádek a aby se i oni sami podíleli na dodržování pravidel občanského soužití a dodržování domovního řádu," uvedl preventista kriminality David Pěntka.

Jeden z domovníků je v Orlové-Městě v domě číslo popisné 313, další v Orlové-Porubě domech číslo 886 a 887 a dva pracují na Doubravanu číslo popisné 1370 a 1390.

„Například Doubravan je krátce po rekonstrukci a bohužel i tam se už objevují počmárané vchody nebo tam přespávají lidé bez domova," říká mluvčí města Nataša Cibulková.

Její slova potvrzuje i domovnice, která na Doubravanu dohlíží na bezpečnost a pořádek.

„Bezdomovci tu přespávají často, musím volat policii, aby je vyvedla. Zrovna nedávno tam jeden přespával v sedmém patře a druhý v osmém," prozradila domovnice Emilie Koplová.

Trochu jiné problémy řeší domovnice v Orlové-Porubě. I tam ale musí dohlížet na pohyb cizích lidí po domě. Chybí tam totiž zámky ve vchodech.

„Také se snažím přesvědčit zdejší nájemníky, aby vzali koště a kýbl do ruky a uklízeli společné prostory. Tak, jak mají v bytě čisto, aby tomu bylo i na těch chodbách a venku před vchodem," tvrdí domovnice Zdenka Pechová.

Domovníci tak budou upozorňovat nájemníky na dodržování určitých pravidel a motivovat je k dodržování veřejného pořádku a k tomu, aby byl dům bezpečný a dalo se v něm dobře bydlet. „Domovník ale na to není sám. Jsou mu k dispozici také asistenti prevence kriminality, případně policejní složky, pokud dojde k situaci, kdy je závažným způsobem narušován veřejný pořádek domu," informoval David Pěntka.

Systém domovníků již nějakou dobu využívá ve svých domech také společnost RPG. „Máme jich zhruba padesát. Působí nejen v Orlové, ale i v Karviné, Havířově nebo Ostravě.," podotkl mluvčí RPG Petr Handl s tím, že s nimi mají dobré zkušenosti.

Domovníci dohlížejí nejen na pohyb cizích lidí v domech, ale i na nezbytné opravy. Někde dokonce pomáhají i s úklidem společných prostor. „Dbají i na zavírání vchodových dveří. Hlavně v tom letním období je nechávají nájemníci otevřené dokořán a pak si stěžují na krádeže nebo že jim tam chodí po chodbách neznámí lidé," řekl Petr Handl.

Domovníci prý také často fungují jako prostředník mezi RPG a nájemníky. V domech jsou schránky, do kterých mohou lidé pro domovníky vhodit své postřehy nebo připomínky.

Autor: David Gorgol

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení