VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Vyvlastnění nechceme!" volají odpůrci těžby uhlí pod svými domy

Karvinsko - Odpůrci těžby bijí na poplach. Nelíbí se jim návrh novely horního zákona, který umožňuje vyvlastnění z důvodu těžby. To přitom Poslanecká sněmovna na konci loňského roku přehlasováním prezidentského veta zrušila. Nový návrh nicméně tento institut opět do horního zákona vrací.

24.1.2013 4
SDÍLEJ:

Lidé dávají svou nechuť vzdát se bydlení ve Starém Městě jasně najevo. Foto: David Gorgol

„Dlouho jsme bojovali za to, aby lidé z těžbou ohrožených regionů nemuseli žít ve strachu, že je v případě nesouhlasu s těžbou jednoduše vyvlastní, jak se to stávalo v minulosti. Nedávné prosazení malé novely horního zákona, která vyvlastnění zcela vyloučila, jsme brali jako velký úspěch," vysvětlila Monika Heisigová z občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

Podle nového návrhu by sice mohl vyvlastňovat pouze stát, a nikoliv těžební společnosti, ale i tak by to podle ní byl stále problém. Souhlasit by podle ní šlo maximálně s vyvlastněním v nezastavěných oblastech. „Sebrat člověku střechu nad hlavou kvůli těžbě v demokratické společnosti jednoduše nepovažujeme za ospravedlnitelné," dodala Monika Heisigová.

Členům České aliance proti těžbě uhlí (ČAPTU) se nelíbí ani částka, kterou by měly podle nového návrhu odvádět těžařské společnosti státu a také regionům zdevastovaným těžbou.

Vládní návrh zákona sice slibuje navýšení úhrad za vytěženou tunu uhlí o 150 procent a také zvýšení plateb za přidělené dobývací prostory, problémem ale podle členů ČAPTU je, že peníze se budou dále přerozdělovat mezi stát, obec a nově přibude i kraj.

Odpůrci těžby varují, že státní i krajští politici budou ochotni kvůli získání milionových příjmů obětovat těžařům další a další území. Obce, které jsou těžbou nejvíce postiženy a přicházejí o obyvatele i značnou část území, nakonec navýšení odvodů z těžby příliš nepocítí a budou pod ještě větším tlakem. „Přitom příjem státu a obcí z těžby národního nerostného bohatství je oproti ziskům daných soukromých společností skoro zanedbatelný. Za rok 2011 všechny těžařské společnosti dohromady odvedly státu 660 milionů korun. Přitom jen společnost OKD měla v tomtéž roce čistý zisk přes šest miliard," upozornil Jan Rovenský z ekologické organizace Greenpeace.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola není ohledně vyvlastnění důvod k panice. „Strašákem pro lidi na Karvinsku je spíše než vyvlastňovací paragraf horního zákona, který jsme po roce 1990 nikdy nevyužili, především hrozba nezaměstnanosti, kterou by přineslo omezení těžby," informoval mluvčí OKD. Doplnil, že v posledních 20 letech se těžaři vždy dohodli jak s vlastníky pozemků, tak i s představiteli obcí. „Kromě odvodů stanovených zákonem také podporujeme region mnoha jinými způsoby," dodal Sobol.

Autor: David Gorgol

24.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení