„Za poslední měsíc se u lidí začaly projevovat nebo zhoršovat alergie, které nyní nejvíce způsobují pyly z lísky, olše a brzy to bude také květ břízy,“ řekla alergoložka Milena Fránková.

Onemocnění se nejčastěji projevuje nepříjemným zánětem spojivek, rýmou nebo častým kýcháním. Obtíže se regulují léky, jelikož úplné vyléčení je takřka nemožné. Dobrou obranou může ale být vakcinace. „Jedná se o specifickou imunoterapii, se kterou se ovšem může začít pouze na podzim. Ne každý je však ochoten tuto vakcinaci podstoupit, protože to představuje určitou zátěž,“ dodala doktorka.

Důležitým faktorem, který podmiňuje účinnost, je dlouhodobé podávání alergenu. Tato léčba, má-li být účinná, se musí provádět po dobu několika let (3–5).

Velkou chybou tedy je předčasné ukončení aplikace imunoterapie bez závažného důvodu. Pokud člověk překoná nechuť a podrobí se pravidelným návštěvám alergologa a nepříjemným injekcím, výrazně zlepší své šance na život bez alergie po mnoho dalších let.

„Je to náročné i proto, že pacient musí mít vždy s sebou doprovod, jelikož může nastat alergická reakce. Specifická imunoterapie je z části hrazena pojišťovnou, ale je nutná spoluúčast,“ doplnila Fránková.

Ani tato léčba však není stoprocentní a nehodí se pro všechny. „Pokud se začne s vakcinací, vždy záleží na imunitním systému daného jedince. U některých pacientů se podaří jejich problémy ztlumit natolik, že jsou bez jakýchkoliv obtíží, u jiných je to třeba podporovat ještě doprovodnými léky,“ doplnila Milena Fránková.

Informace o aktuálním stavu alergenů si mohou lidé vyžádat v kterékoliv alergologické ordinaci.