VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé obce se cítí znevýhodněné v dosahu na dotace

Albrechtice, Doubrava - Starostové obcí říkají, že vypsaných dotačních titulů je sice hodně, ale nejsoujim nic platné. Pro záskání dotací je nutná finanční spoluúčast.

5.3.2008
SDÍLEJ:

Obec Albrechtice teprve nedávno splatila úvěr na nutnou rekonstrukci domu.Foto: Archiv

„Tento systém je jenom pro ty, kteří mají vyšší rozpočet. My mezi ně nepatříme. Vypsané dotace sice sledujeme, ale žádosti nemůžeme podávat na to, co bychom chtěli. My se nyní soustředíme pouze na kanalizaci a jednu rekonstrukci cesty, kvůli bezpečnosti,“ řekl starosta Albrechtic Vladislav Šipula.

Sousední Horní Suchá má více peněz díky skládce komunálního odpadu, Stonava má navýšený rozpočet kvůli šachtě ČSM. „Příkladně právě Stonava má ještě méně obyvatel než Albrechtice, ale disponují vyššími financemi. Stejně jako my jsou na tom Horní Bludovice, které ale mají o proti nám ještě tu nevýhodu, že jsou na rozsáhlejší ploše. Tudíž mají vyšší náklady na provoz. Je těžké potom vysvětlovat občanům, proč okolní obce investují a modernizují se,“ doplnil Šipila.

Kdyby Albrechtice chtěly více využívat možností čerpání dotací na různé projekty, byly by nuceny se asi opět zadlužit.
„To je to, co právě nechceme. Nemáme na potřebnou spoluúčast, která není na počátku vyřizování žádosti ještě k tomu přesně stanovena. Teprve nedávno jsme splatili úvěr a přeplatek za deset let činil 10,5 milionu korun. A to je velká suma peněz, za kterou by se dala pořídit spousta věcí,“ vysvětlil Šipula.

Stejného názoru je i starostka Doubravy. „My teď stojíme před velkým rozhodnutím. Řešíme sesun kopce, který je na rozhraní Doubravy a Dětmarovic. Potřebujeme finanční prostředky na monitorovací zařízení svahu. Můžeme podat žádost o dotaci, ale celou akci si budeme muset nejprve financovat z vlastních zdrojů a následně nám bude proplacena. To je ale velký problém. Nemůžeme vynaložit najednou tolik peněz z rozpočtu obce a i to mezidobí by bylo těžké. Vzít si úvěr a zadlužit se, to také není nejlepší řešení. Také si myslím, že k získání peněz z EU vede příliš složitá administrativní cesta. Je to náročné vypisování formulářů, které může skončit na jedné formální chybě,“ řekla starostka Květuše Szyroká.

Stát si ale myslí, že pomáhá dostatečně právě malým obcím.
„My si to nemyslíme. Ano, přidali sice všem peníze na jednoho obyvatele, ale řídili se procentuálně. Takže v realitě to vypadá tak, že konkrétně nám to dělá 145 korun na jednoho občana, což je asi 600 tisíc korun navíc v rozpočtu. Navýšení v Havířově je ale 500 korun na jednoho obyvatele. Tato dělba se mi nezdá od státu spravedlivá,“ doplnil Vladislav Šipula.

Autor: Barbora Kelnerová

5.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tublatanka
63

Program slavností doplnila Tublatanka

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

OBRAZEM: Na novém ledě se domácím hokejistům dařilo

Ve středu havířovští prvoligoví hokejisté odehráli doma první, jinak v pořadí již sedmé přípravné utkání před nastávající sezonou 2017/2018.

Oprava vlakového nádraží začne na jaře

Karviná – Příprava se protáhla, ale už se konečně začalo. S více než tříletým zpožděním začala modernizace železničního koridoru v úseku z Dětmarovic do Chotěbuze. Po jejím dokončení na konci roku 2019 by tudy měly vlaky svištět rychlostí až 160 kilometrů v hodině, nákladní o něco pomaleji. 

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Jedinečnou noční prohlídku můžete zažít poslední srpnovou sobotu na Zámku Fryštát v Karviné, v rámci takzvané Hradozámecké noci.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení