VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psí útulky praskají ve švech

Karvinsko - Volně pobíhající psi jsou stále větším problémem. Kapacita útulků, kam se na Karvinsku svážejí odchycení psi, je většinu roku přeplněná.

11.4.2008
SDÍLEJ:

Nouzový kotec v Doubravě.Foto: Nikola Klimšová

Obec Doubrava už dokonce musela sáhnout k takovému kroku, že si na psí nalezence pořídila vlastní nouzový kotec.

„Vzhledem k tomu, že umístění psa je někdy velice obtížné, protože v útulcích nejsou místa, museli jsme zřídit provizorní kotec u naší radnice,“ řekla starostka Květuše Szyroká.

Obec to přišlo na 30 tisíc korun a k tomu je třeba připočítat starost o psy, kteří skončí v tomto provizoriu. „Musíme nakoupit krmivo, platit pracovníkovi, který se o psy stará i o sobotách a nedělích,“ dodala Szyroká.

Právě Doubrava patří mezi obce, které často navštěvují nezodpovědní majitelé psů a své zvíře tam prostě volně vypustí nebo přiváží a odjedou pryč.

Často je nechají i v domech, ze kterých se z důvodu poddolování stěhují jinam. Několikrát se také stalo, že se v obci objevila smečka zdivočelých psů, která napadala nejen zvířata jako slepice, ale i lesní zvěř.

„Likvidace takové smečky i ve spolupráci s mysliveckým svazem není vůbec jednoduchá, ale nutná pro bezpečnost občanů.“ Obec musí psy nechat odchytit a odvézt na své náklady do útulku, ve kterém platí jejich pobyt po celou dobu umístění psa. V loňském roce vyšla celá záležitost na 215 tisíc korun,“ doplňuje starostka obce.

S podobným úkolem se potýká třeba i Dolní Lutyně. „Boj s nezodpovědnými lidmi, kteří se zbavují psů, je velký problém, jehož řešení nás stojí nemalé peníze,“ tvrdí starosta Pavel Buzek. Také Dolnolutynští zvažují, že si pořídí kotec jako radnice v Doubravě.

Obvyklá praxe je taková, že odchycení psi končí v některém z útulků. Ty jsou v Dětmarovicích, Orlové a Karviné. Ovšem tato zařízení většinu roku praskají ve švech. „Máme 27 kotců, které jsou de facto pořád plné. Nejvíce psů k nám vozí z Havířova, ale i okolních obcí,“ prozradil jeden z ošetřovatelů útulku Na Skotnici v Dětmarovicích.

Obdobný problém s naplněnou kapacitou trápí také lidi z útulku v Orlové-Zimném dole.

„Momentálně máme téměř plno. Máme tu 28 kotců a někdy musíme přivezené a odchycené psy odmítnout,“ potvrdil ošetřovatel psů Tomáš Fábry. Útulky řeší novými způsoby, jak umístěné psy prezentovat lidem, kteří mají zájem odvézt si pejska do svého domova. V Orlové se například osvědčily webové stránky.

Autor: Nikola Klimšová

11.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení