VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brutalita a násilí mezi partnery roste

Havířov - Policisté v letošním roce zaznamenávají téměř dvojnásobný počet výjezdů k domácímu násilí.

6.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Deník/archiv Deníku

Podle ostravského intervenčního centra Slezské diakonie však mnohem méně dochází k vykázání z bytu. „V prvních čtyřech měsících loňského roku, došlo v Havířově k vykázání z bytu v 16 případech. Letos je situace zdaleka jiná a došlo k poklesu o deset případů vykázání,“ řekla pracovnice intervenčního centra.

Razance útoků stoupá, ale po vyhodnocení jsou případy vesměs klasifikovány jako přestupek proti občanskému soužití. „V minulém roce v prvním kvartále naši policisté vyjížděli k devíti případům domácího násilí. Bohužel letos za stejné období jsme byli volání k 19 případům. Na základě šetření byly tři události vyhodnoceny jako trestný čin. Ve dvou případech se jednalo o brutálnější napadání nožem a došlo na rozhodnutí o vykázání z bytu,“ vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Havířov 1 Martin Dobeš.

Zda se jedná jen o přestupek nebo trestný čin musí vyhodnotit policisté na místě.

„Hlídka je kompetentní vyhodnotit situaci. Musí však přihlížet k mnoha aspektům. Pokud je poškozená osoba schopna vypovídat, na místě se s ní sepíše protokol o výjezdu k domácímu násilí. Zde se uvádí například informace, jestli jsou útoky opakované, stupňující a zda už někdy poškozená osoba napadení v minulosti hlásila. Dále je hlídka povinná zaznamenat stav bytu po útoku, zda došlo ke zranění, jsou li na místě zákroku děti. Také hovoří se sousedy. Musí se rovněž zajistit oddělení osoby napadené od osoby napadající, tak aby nedošlo dalšímu fyzickému násilí nebo k ovlivňování,“ objasnil vedoucí.

V mnoha případech hraje velkou roli alkohol. „Pokud policisté zjistí, že je agresor pod vlivem alkoholu, může být rozhodnuto o umístění na protialkoholní stanici v Karviné. Když se jedná o přestupek proti občanskému soužití, je tato osoba následně propuštěna a věc je dále oznámena na Magistrát města Havířova k dalšímu prošetření. V případě, že se jedná o trestný čin, je osoba eskortována ze záchytné stanice zpět na obvodní oddělení, kde je s ní sepsán protokol a dále podle situace může být rozhodnuto o vykázání z bytu,“ doplnil Martin Dobeš.

Jelikož na obvodech nejsou vyčleněni speciální policisté čistě na domácí násilí, projdou hlídky školením. „Protože opravdu dochází k nárůstu výjezdů k těmto případům, je důležité, aby všichni policisté byli dokonale připraveni situace vyhodnotit a řešit. Je důležité se této problematice věnovat a vzdělávat se v ní. Proto je v letošním roce naplánováno speciální školení na problematiku tohoto tématu,“ dodal Martin Dobeš.

Autor: Barbora Kelnerová

Místo události:
6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení