VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo sbírá známky, jiný chová daňky

Český Těšín - Chovu daňků se již třetím rokem věnuje Miroslav Ščerba z českotěšínské části Dolní Žukov.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Chovatel daňků Miroslav Ščerba uprostřed svého stádečka daňků. Zvířata jsou dost plachá a tak se zdržují raději v uctivé vzdálenosti. Foto: Česlav Gamrot

Jeho stádo tvoří čtyři samci a šest samic. „Je to moje velká záliba, z které nemám žáden profit. Někdo sbírá známky, já chovám daňky, protože tato zvířata se mi vždy líbila a já jsem měl navíc k dispozici volnou velkou zahradu,“ uvádí Ščerba, který prvních šest kusů zakoupil od chovatele z Velkého Meziříčí, který se rozhodl chov ukončit.

Časem se stádečko rozrostlo na nynějších deset. S jeho dalším rozšířením zatím nepočítá. „Snad kdyby byly vhodné prostory,“ váhá s odpovědí chovatel, který svého času vlastnil také šestici divočáků. Obdobnými stádečky se může pochlubit jen několik chovatelů rozesetých po celé republice.

Nakonec je dal pryč. „Dělaly díry na louce a další škody. Navíc mi sežraly mladé daňčata, “ vysvětluje své rozhodnutí zbavit se divokých prasat Ščerba, který zároveň připouští, že tato zvířata mají velmi chutné maso.

Stejně jako daňčí, které je podle jeho slov navíc dietní a nízkotučné. Kromě trávy, kterou spásají v zahradě je krmí hlavně obilím, které jeho stádo spotřebuje až 30 kilogramů denně. V zimě pak místo trávy žerou seno.

Miroslav Ščerba má rád zvířata již od dětství. „Bez toho vztahu to nejde. A také bez trochu volného času, který jim člověk musí věnovat,“ usuzuje.
Jeho daňci jsou dost plaší a na blízkou vzdálenost se nepřiblíží ani ke svému majiteli. „Jen ať jsou radši plaší. Co kdyby se do zahrady podhrabal nějaký pes,“ nastiňuje nepříjemnou eventualitu. Samci mají po shozu paroží, takže jsou téměř k nerozeznání od samic.

Chovu daňků se v našem regionu věnuje také Gustav Walaski z Vendryně. V jeho oboře na vrchu Vružná však kromě těchto savců našlo nový domov ještě několik muflonů a jelenů wapiti. Také Walaski si drží tato zvířata hlavně pro potěšení.

ČESLAV GAMROT

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení