VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové chtějí větší ochranu před zloději železa

Karvinsko - O větší přísnost vůči provozovatelům sběren žádají již delší dobu naše zákonodárce starostové menších obcí na Karvinsku.

5.6.2008 1
SDÍLEJ:

Strážníci při kontrole sběrny.Foto: Luděk Cibulka

Minulý týden proběhlo v obci Stonava další jednání, kam za starosty dorazili senátoři z komise pro venkov. Jak se v praxi ukazuje, jsou požadavky starostů oprávněné. Jejich obce mnohdy zažívají doslova nájezdy sběračů kovů, kteří opravdu berou vše.

Asi největší raritou poslední doby je odcizení ručiček hodin z věže doubravského kostela. „Kostel se nyní opravuje, a zloději tak využili přistaveného lešení,“ prozradila doubravská starostka Květuše Szyroká. Zloději kovů však předvádějí i jiné kousky. Nedávno například v Doubravě odřezali téměř kilometr a půl potrubí v hodnotě milion korun.

V obcích na Karvinsku ale mizí i další věci: poklopy, kusy plotů nebo svodidla u ještě nezprovozněného obchvatu.
Starostové obcí začínají stále hlasitěji křičet: „Dost!“ A jednu z možností vidí také ve zpřísnění legislativy pro sběrny, kde většina kradených kovů končí.

„Nejsme pro úplný zákaz odkupu šrotu od soukromníků, ale chceme jít především cestou tvrdšího postihu majitelů výkupen. Hned poprvé, pokud se zjistí, že pracovníci nezapisují nacionále svých zákazníků, by měl přijít tvrdý finanční postih. Také zjištění, že sběrna vykoupila kanálové poklopy nebo jiné části, které evidentně musejí pocházet z krádeže, by mělo být potrestáno citelnou pokutou,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

Zmínění senátoři se také se starosty malých obcí na Karvinsku shodli v tom, že by se měly zkrátit otevírací doby výkupen pro soukromníky a úplně zakázat jejich provoz v noci. „Máme signály, že některé sběrny otevírají na telefon i v noci, kdy nejvíce mizí kovové věci,“ tvrdí Feber.

To potvrzují i strážníci z okolních větších měst. „Některé sběrny jejich provozovatelé mají v podstatě přímo u sebe doma. Stačí zazvonit a oni kdykoli věci vykoupí,“ říkají strážníci. Většina zlodějů většinou není místních, ale dojíždí právě z okolí. „Často tady vidíme přijíždět postarší auta s přívěsnými vozíky,“ říká starostka Szyroká.

Jak se tomu bránit, dokud nebude kvalitnější legislativa? Obce, ale i města to zkoušejí různě. V Orlové například hlídkují čas od času přímo u sběren strážníci. Pokud dorazí někdo s vozíkem plným železa, musí jim prokázat, jak ke kovu přišel.

Ve Stonavě si zase pronajali strážní službu, která hlídá obec. Motivací je tisícikoruna za dopadení zloděje nebo jeho usvědčení z krádeže.

Autor: Richard Kutěj

5.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení