Ty vás v pohodě dopraví na místo, kde potřebujete. Autobusy, které ovšem vyjíždějí po třinácté hodině se pak už ovšem na hodinu zastaví. Odboráři ČSAD Karviná, které zajišťuje dopravu v uvedených městech, se v úterý 24. června připojí do celokonfederační výstražné odborářské stávky proti vládním reformám.

Autobusy tak krátce po 13. hodině zůstanou stát a rozjedou se zase až ve 14 hodin. „Doufáme, že nás lidé pochopí a nebudou na řidiče nadávat a zlobit se. Děláme vše pro to, aby dopady stávky cestující příliš nepocítili, pro to jsme se třeba dohodli, že všechny autobusy, které vyjíždějí na trasu ještě před danou 13. hodinou svou jízdu dokončí a dopraví potřebné lidi do zaměstnání a na další místa,“ uvedl předseda Odborového svazu ČSAD Karviná Jiří Lomozík. Dopady stávky by pak neměli příliš pocítit ani lidé, kteří po 14. hodině pojedou naopak ze svých ranních směn domů. Po 14. se autobusy zase normálně rozjedou. „Kvůli hodinovému stání ale můžou nastat určité komplikace a zpoždění. Doufáme ale, že tyto prostoje budou minimální,“ doplnil Lomozík.

Autobusy pochopitelně nezůstanou stát, kde jejich řidiče napadne. Musí vždy dojet do místa, kde nebudou vadit a blokovat dopravu. Odboráři z ČSAD Karviná už několik dní předem veřejnost o chystané hodinové výluce dopravy informovali. Na některých zastávkách vyvěsili řidiči upozorňující letáky. Zároveň je ale možné, že někteří šoféři stávku neuznají a pojedou, jako za běžného provozu. „Nevíme, zda se nenajde nějaký stávkokaz, nikdo z šoférů pochopitelně nemá nařízeno, že se stávky účastnit musí,“ doplnil předseda odborů karvinského ČSAD.

Výstražnou stávku vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. „Buďte sebevědomí zaměstnanci. I vaše účast může ovlivnit budoucnost a život našich dětí. Lhostejnost nás může připravit o dostupné zdravotnictví, školství a důchody!“ vyzývají odboráři celou republiku na letácích, které rozesílají do jednotlivých měst. „Stávkujeme proti vládě, která pohrdá občany!“ zní záhlaví vyzývajícího letáku. Stávky se tak nebudou účastnit jen šoféři autobusů, ale také zaměstnanci jiných odvětví. „My se k stávce připojujeme, ovšem jen symbolicky. Provoz pojede normálně,“ řekla například jedna z oslovených zdravotnic.

„Ty reformy jsou opravdu nelidské a stávku by měl podpořit každý, kdo může a dovolí mu to poměry,“ dal by se shrnout názor některých oslovených lidí na ulici. Jiní mají odlišné názory. „Stávka ničemu nepomůže a ti nahoře si stejně budou dělat, co chtějí,“ vyjádřili svůj pesimistický pohled na věc jiní lidé v uliční anketě.