VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlová ještě neví, zda OKD uznají posudek o škodách

Orlová - Odborný posudek na vliv těžby na orlovské objekty na tamním historickém náměstí zatím nedosáhl svého účinku. Město si nechalo nezávislý posudek udělat u odborníků z Vysoké školy báňské v Ostravě. A ten ukázal, že budova staré radnice trpí následky těžby, a pokud má stát i do budoucna, potřebuje opravu.

22.6.2008
SDÍLEJ:

Radnice v Orlové.Foto: Richard Kutěj

Vedení města proto začalo jednat s OKD o tom, že těžaři případné opravy zaplatí. Ti ale zatím řekli ne.

Starosta Orlové Jiří Michalík předal posudek Radimu Tabáškovi, řediteli pro rekultivace OKD. Tehdy se také dohodli, že společnost OKD provede rozbor studie o vlivu důlní činnosti na budovu orlovské radnice a navrhne další postup. Po 14 dnech se tedy uskutečnila další schůzka.

„Z jednání vyplynulo, že společnost OKD věnovala materiálu velkou pozornost. Při důkladném rozboru posudku narazili její odborníci na několik nejasností, a jak zdůraznili, bez znalostí odpovědí na některé další otázky nemůže společnost OKD považovat tento posudek za dostatečný podklad pro okamžité vypořádání škod,“ sdělil starosta Michalík.

Těžaři ale zároveň zdůrazňují, že od věci rozhodně nedávají ruce pryč.

„Tímto rozhodně nepovažujeme danou problematiku za vyřešenou. Abychom mohli prokazatelně zhodnotit poškození radnice, je nutné zohlednit parametry a projevy vlivů na objekt radnice, a to nejen z pohledu četnosti, ale také z pohledu mezních fyzikálních veličin, charakterizujících možné zatížení nemovitosti,“ uvedl ředitel společnosti OKD Rekultivace Radim Tabášek.

Společnost OKD nyní postupuje tak, že zadala zpracování nového posudku, který by měl doplnit chybějící údaje. „Do konce července bude znám výsledek a poté se uskuteční další jednání,“ doplnil orlovský starosta.

Původní posudek báňských odborníků může být zlomový také pro majitele dalších objektů v historickém jádru města. Pokud se totiž ukáže, že na stav budovy radnice má negativní vliv důlní činnost, je téměř jisté, že jsou z toho důvodu poškozeny také další budovy okolo.

OKD dosud tvrdily, že důlní otřesy z takzvané protiotřesové střelby mají na povrchu jen minimální vliv a domy neohrožují.
S tím ale většina lidí z daného okolí nesouhlasí. Jejich domy praskají a mají další problémy. Někteří z nich kvůli tomu vedou s OKD soudní spor. „Myslíme, že pro dotčené obyvatele města by to mohlo být inspirací k tomu, aby si zaplatili vlastní posudek,“ prohlásil už dříve místostarosta Radislav Mojžíšek.

Autor: Richard Kutěj

22.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení