V armádě už pracoval, jako velitel družstva baterie dělostřeleckého průzkumu v Pardubicích. Do civilu odešel loni v srpnu a pracoval jako policista. „Civilní život mě však přestal po měsíci bavit, chci se vrátit zpátky do armády. Zřejmě budu muset projít znovu všemi příjímacími testy,“ odhaduje Veselý.

Sítem náborového oddělení Krajského vojenského velitelství v Ostravě prošlo od letošního ledna sto sedmdesát lidí. Zhruba třetina z nich už začala pracovat jako profesionální vojáci, další se na tuto kariéru ještě připravují.

Chybějí řidiči, střelci i výsadkáři

Lidí v armádě však stále není dost, aktuálně se hledají například střelci, strojníci, mechanici, kuchaři, chemici, skladníci, řidiči či výsadkáři. Nové lidi proto lákají i v Ostravě, a to jak pomocí inzerátů, které jsou například na Masarykově náměstí v centru města nebo třeba na nedávné burze práce.

„V současné době máme zájem o uchazeče, kteří mají minimálně střední vzdělání s výučním listem nejlépe technického směru. Mít maturitu je však výhodou pro další kariérní růst,“ uvedla kapitánka Ľuboslava Dresslerová z Krajského vojenského velitelství v Ostravě.

Nové vojáky potřebují nyní hlavně v Rakovníku, Strakonicích, Bučovicích, Žatci, Hranicích na Moravě, Přáslavicích, Táboře, Jincích, Olomouci, Chrudimi a Jindřichově Hradci. „Pro naše oddělení náboru jsou ale prioritními posádkami určenými k doplnění novým vojenským personálem Hranice na Moravě a Přáslavice,“ upřesnila Dresslerová.

Uchazeči mají problémy při lékařských testech

Ostravané, kteří se chtějí stát vojáky z povolání, musejí nejprve zamířit do místního náborového oddělení. Musejí mít nejméně 18 let, nebýt členem žádné politické strany ani hnutí, být trestně bezúhonní a v dobré zdravotní kondici. Poté absolvují lékařské vyšetření, a právě na něm hodně lidí ztroskotá. „Problém mají například uchazeči s alergií, ekzémy, očními vadami a nadváhou,“ vyjmenovala Dresslerová. Poté se otestuje jejich fyzická zdatnost, a zájemce čeká i psychologické vyšetření s motivačním a personálním pohovorem, po kterém je mu nabídnuto nejvhodnější volné místo.

Na začátku vojenské kariéry čeká na každého vojáka výcvik ve Vyškově. Absolvovat ho není rozhodně žádný med. „V průběhu tříměsíčního fyzicky, psychicky i časově náročného základního výcviku absolvuje voják osmkrát nepřetržitý vojenský výcvik bez možnosti opuštění prostoru kasáren,“ říká Dresslerová.

Nástupní plat profesionálního vojáka nedosahuje průměrného platu v republice, je ale upraven některými příplatky. Například čerstvý absolvent civilního učiliště jmenovaný do hodnosti rotného a zařazený do funkce pancéřovníka si měsíčně přijde na 13 250 korun. Vojáci, kteří nebydlí ve služebním bytě, ale mají nárok na měsíční přídavek na bydlení. Například voják z povolání, který by pracoval v posádce v Ostravě, má přídavek na bydlení ve výši 10 100 korun. „Mezi další výhody patří pravidelná a bezplatná zdravotní péče či tělesná příprava jako součást pracovní doby. Voják také může získat náborový příspěvek, studovat v rámci zaměstnání, učit se cizím jazykům či se rekreovat ve vojenských zařízeních,“ dodala Dresslerová.