VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při koupání ve vodních nádržích by měli lidé dbát na svou bezpečnost

Bohumín, Těrlicko - Lidé se rádi koupou nejen na koupalištích, ale řada z nich využívá možnosti koupat se v přírodní nádrži, kterých je na Karvinsku hned několik. Koupání v nich je však dovoleno jen na vlastní nebezpečí.

29.7.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Bělka

Tropické počasí těchto dní láká vodomily ke koupání. Přírodní nádrže mají pro návštěvníky své kouzlo a vstup na ně je zdarma. Lidé, kteří si přijdou zaplavat do rybníka, jezera či přehrady, musí počítat však s určitými riziky.

Například nádrž Kališovo a Vrbické jezero v Bohumíně nejsou už pod kontrolou hygieniků, a proto zde lidem hrozí zdravotní komplikace. Obě bohumínské jezera byla od letošní letní sezóny vyškrtnuta ze seznamu kontrolovaných míst. „Z našeho seznamu byla vyřazena proto, že si to přál Báňský úřad. Rozhodlo se o tom na jednání v Praze. Na obou vodních nádržích probíhá ještě dobývání štěrku,“ informoval vedoucí oddělení Krajské hygienické stanice Ostrava Radim Mudra.

Tyto nádrže jsou ovšem hojně navštěvovány stovkami lidí. „Je to škoda, protože lidé se tak nedoví, jaká je aktuální kvalita vody. Ze špatné kvality vody pak můžou lidem hrozit zdravotní komplikace,“ dodal Radim Mudra. Při výskytu toxických sinic ve vodě hrozí plavcům v lehčím případě alergické reakce, které se mohou projevit na kůži a sliznicích. V horším případě mohou poškodit člověku ledviny, játra a zasáhnout nervový systém. „Koupající pak mohou z bakterií ve vodě dostat i průjmová onemocnění,“ sdělil Mudra.

Kromě možných onemocnění hrozí lidem i možnost utonutí, všechny nádrže kromě Těrlické přehrady jsou totiž bez dozoru vodních záchranářů. Nejčastější případy utonutí se stávají většinou, když lidé přecení své síly nedbají na svou bezpečnost, anebo jsou pod vlivem omamných látek.

Letos došlo na Karvinsku zatím k jednomu tragickému případu. Ten se udál v červnu na Těrlické přehradě. Jednadvacetiletý student Vyšší odborné školy živnostenské v Přerově zemřel na následky utonutí. Mladík se společně se svými spolužáky účastnil sportovního kurzu a po biatlonu si šel zaplavat. Po padesáti metrech plavání se začal topit. Ani přes rychlý zásah záchranářů se mladíka nepodařilo zachránit. Po příjezdu do havířovské nemocnice se už student neprobral z vědomí a jedenáct dní po té ve Fakultní nemocnici v Ostravě zemřel. K této nehodě došlo však celkem zbytečně. Tím nejzásadnějším bylo, že organizátor sportovního kurzu se neobtěžoval o aktivitě skupiny studentů informovat vodní záchrannou službu. „Právě proto neustále opakujeme základní pravidla chování u vody. Lidé nikdy nesmí plavat sami, vstupovat do vody pod vlivem alkoholu, skákat na rizikových místech a při používání plavidel je nesmí přetěžovat,“ vysvětlil vedoucí těrlických vodních záchranářů Petr Urbánek.

Městští strážníci v rámci svých hlídek také zavítají k přírodním nádržím. Strážníci z Orlové třeba k rybníku Kozí Becirk . „Dohlížíme na správné parkování, na dodržování pořádku a kontrolujeme například i pejskaře, jestli mají zabezpečené své psy, aby neobtěžovali svým chováním další lidi,“ uvedl ředitel městských strážníků v Orlové Rostislav Szczurek. Dále dodal, že lidem koupání v rybníku nezakazují, je totiž jen na jejich vlastní nebezpečí.

Autor: Nikola Klimšová

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení