VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou lidé ve sdružení BytyOKD.cz v právu, nebo ne?

Karvinsko/ Článek týkající se znemožnění privatiozace bytl OKD a následné sepisování petice lidmi ze sdružení Bytyokd.cz, která je adresována vládě a Parlamentu ČR, vyvolal na internetových stránkách Deníku bouřlivou diskuzi. Jedni z účastníků diskuze hájí soukromého vlastníka bytů, druzí zase zájmy sdružení.

30.9.2008 9
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Lidé ze sdružení Bytyokd.cz v těchto dnech sepisují petici, která je určena vládě a Parlamentu ČR. „Chceme dosáhnout dodržení slibu, který nám dal vlastník bytů pan Bakala. A tím slibem je, že byty nám odprodá do našeho vlastnictví za zvýhodněných podmínek, nic jiného pro nás totiž nepřichází v úvahu. Navíc peticí prohlašujeme, že privatizace bytového fondu byla provedena bez vědomí a informovanosti občanů. Stát totiž připustil převod tohoto majetku do soukromé podnikatelské sféry bez ohledu na nájemníky a dostal tak do svízelné situace více než jedno sto tisíc občanů,“ říká Roman Macháček ze sdružení Bytyokd.cz.

Na počínání sdružení reagují i lidé, kteří bydlí v bytech družstevních. „Takové petici se každý vysměje. Kdo to kdy viděl, aby se nájemníci domáhali prodeje bytů, ve kterých shodou okolností bydlí? Těmi okolnostmi je například to, že ten byt jim byl kdysi dávno přidělen, nejčastěji za to, že pracovali pro šachtu. Jak k tomu přijdou kupříkladu družstevníci, kteří si byty museli ve splátkách zaplatit? Je čistě na vlastníkovi bytů, zda je prodá či neprodá. Být Bakalou, tak ještě zvednu nájemné,“ rozčiluje se účastník diskuze Tonda.

Paní Věra mu však oponuje. „Byty by samozřejmě měli koupit nájemníci. Pokud prodávala byty města a jiné privatizované podniky, potom považuji prodej bytů OKD nájemníkům za jedině možnou variantu. Jinak se podle mě jedná o zvýhodňování soukromého sektrou. Viz cena bytů, za kterou byly soukromému majiteli prodány!“ hájí zájmy sdružení pisatelka pod jménem Věra.

Spousta lidí podle slov diskutující a přímé organizátorky petice paní Jany se sdružením Bytyokd.cz sympatizuje, ač nejsou ani nájemníky bytů OKD. Paní Jana rovněž poukazuje na privatizaci těchto bytů. „Existuje podezření, že došlo při privatizaci bytů k nezákonnému jednání a to právě zkoumají právníci. A pokud toto podezření existuje, je na místě dát podnět k prošetření. Zatím je vše ve stádiu šetření. Petice, směřující do Poslanecké sněmovny a Senátu s dostatečným množstvím podpisů je jedním ze způsobů, aby se celou věcí začali zabývat i politici za účasti zástupců sdružení a nesmetli ji ze stolu,“ myslí si paní Jana.

Mnoho lidí po slibu pana Bakaly začalo do renovací bytů OKD investovat vlastní peníze. „Veřejný příslib pana Bakaly způsobil v hodně případech i to, že lidé začali do renovace bytů investovat své peníze, protože počítali s odkoupením a hodně jich začalo spořit, aby si byt mohli za 3 roky koupit. Zatím s byty nemohli nic dělat a v případě stěhování museli dát byt do původního stavu. Mnozí z nich už tehdy zvažovali jiný druh bydlení, ale ustoupili od toho, protože avizované ceny byly výhodnější. Bakala svým nedávným prohlášením po třech letech od slibu, lidi pořádně rozladil a nyní po výrazném zdražení bytů na trhu vzal mnohým šanci získat bydlení jiné,“ říká Jana z internetové diskuze.

Její názor potvrzuje i Tom. „RPG mělo na to, aby se pustilo do oprav 3 celé roky. Tři roky na to kašlali, až aktivita nájemníků RPG je donutila něco dělat! Nutit soukromého vlastníka k prodeji nikdo nemůže. Někdo však může napadnout porušení zákona při privatizaci, zablokovat celý nemovitý majetek RPG a soudit se,“ dodal pan Tom.

Autor: Nikola Klimšová

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Zasedání havířovských zastupitelů.

V pondělí budou rokovat zastupitelé

Fotbalovou Karvinou čeká klíčové utkání.

Dnes boj o úprk ze dna tabulky

OBRAZEM: Fanoušky vláčků a železnic nerozházel ani déšť

Den železnice přilákal v sobotu do Bohumína davy lidí z celého regionu, kteří zde obdivovali historii i současnost vlakové dopravy.

Lávka se propadala pod lidskými kroky

Lávka, na kterou šlápnete, a upadne pod vámi hranol. To byl ještě minulý týden mostek přes Mlýnku v karvinském parku Boženy Němcové.

Brankářská fotbalová legenda Jaroslav Kotlorz slaví

Karviná – Dukla Praha má svou fotbalovou brankářskou legendu Ivo Viktora. V Karviné je podobnou legendou pan Jaroslav Kotlorz.

Děti si mohly vyzkoušet, jak vypadala doprava v minulosti

VIDEO/ Program pořádaný na náměstí Republiky završil v pátek Evropský týden mobility v Havířově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení