VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Dukla těží naplno - barevné kovy pro zloděje

Havířov/ Na desítky se dají počítat sběrači kovů, kteří denně přicházejí rozebírat zbytky uzavřené havířovské šachty Dukla. Postihu se nebojí. Z areálu dokáží vytěžit vše, co má hodnotu. Veškerý materiál odvážejí do sběren.

7.10.2008 5
SDÍLEJ:

Dukla je postupně rozebírána, lákavá je především elektroinstalaceFoto: Libor Běčák

Deník byl přitom, s některými sběrači mluvil a fotil. Bez větších problémů se dá dostat nejen do areálu, ale také do objektů. Zloději už nerabují jen památkově chráněnou kompresorovnu, ale začínají rozebírat elektrovedení. V blízkosti kompresorovny je plně funkční elektrorozvodna, která stále zásobuje proudem areál Dukly. Zloději teď kradou vodiče, které vedly k transformátorům. Není vyloučeno, že brzy půjdou po živém vedení. Svědci potvrdili, že v poslední době byla Dukla třikrát bez proudu právě v důsledku krádeže vedení.

Areál střeží ochranka, která však při stávajícím počtu lidí nemá šanci zloděje vytlačit. „Naši lidé se snaží, ale jsou ve výrazné početní přesile. Zloději jsou navíc agresivní. Proto se často obracíme na policii se žádostí o pomoc. Ani policie ovšem nemá dostatečné prostředky na to, aby zloději s vnikáním do areálu přestali,“ řekla vedoucí pracovnice bezpečnostní služby Jana Stachová.

Zloději navíc tvrdí, že lidé z ochranky je tam pouštějí. Tvrdili to i muži, kteří právě rozebírali elektroinstalaci ve stožárech osvětlení. „To je všechno v pořádku. Oni jsou zaplacení a my si tady můžeme sbírat. Běžte za tou druhou partou, tam toho mají více,“ radil jeden z nich z výšky.

Nařčení z úplatnosti svých lidí Stachová důrazně odmítá: „Nepřichází v úvahu. Vědí, že by je to stálo místo. Zloději našim lidem tvrdí, že je dovnitř pustili policisti, policistům zase, že je tam pustili naši. Nic z toho není pravda. Bohužel, uhlídat tak velký areál ve stávajícím počtu lidí je téměř nemožné, soustředíme síly na objekty, které nesmí být ohroženy,“ dodala Stachová.

Frekvence aut sběračů kovů, kteří svými auty zajíždějí až do areálu, je tak velká, že u bývalé nákladní vrátnice došlo k dopravní nehodě. Zloději potvrdili svou drzost a do areálu vjížděli i v době, kdy tam nehodu vyšetřovala policie. U brány není žádný zákaz vjezdu, pouze omezená rychlost. „Urvali řetěz na bráně a vjeli tam svými auty. Naše výjezdová skupina je pak vytlačila,“ sdělila Stachová.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení