VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města opravují a modernizují za peníze Unie

Karvinsko/ Města Karviná a Havířov získala stamiliony korun na integrovaný rozvoj města. Menší města a obce v okrese podpoří z dotačních peněz školství, volnočasové aktivity, revitalizaci veřejných prostranství či opravy bytového fondu.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Orlová získala na dva projekty zaměřené na školství a volnočasové aktivity 22 milionů korun. Ze získaných peněz se město pustí do rekonstrukce škvárového hřiště na hřiště s umělým povrchem a umělým osvětlením. „Jsme rádi, že budeme moci rozšířit možnosti našich sportovců, kteří takto budou moci trénovat třeba i ve večerních hodinách nebo za méně výhodných povětrnostních podmínek,“ řekl místostarosta Martin Sliwka. Práce na rekonstrukci hřiště by měly začít příští rok.

Projekt s názvem Dejte nám šanci poznat svět se týká zavedení moderních technologií do výuky ve čtyřech orlovských školách. Za peníze EU se pořídí informační technologie jako například interaktivní tabule, počítače a dataprojektory s napojením na internet. S využitím multimediálních učebnic tak chtějí radní pomoci modernizaci forem výuky a umožnit tak podporu žáků dlouhodobě nemocných a rozvoj elektronické komunikace s rodiči.

„Naším cílem je výuka pomocí moderních technologií, a to především při vypracování zadaných projektů. Děti se takto budou učit samostatně vyhledávat informace a následně je zpracovávat. Projekt je určen také jako pomoc dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a žákům s poruchami učení, či pro tělesně postižené děti,“ vysvětlil místostarosta Sliwka.

Také Bohumín budou vylepšovat prostředí pro děti školou povinné. „Na projekt Modernizace škol v Bohumíně jsme získali téměř 9 milionů korun a to na modernizaci školního dvoru ZŠ v ulici Čs. armády a na modernizaci ZŠ v Pudlově, kde je v plánu například výstavba skleníků,“ potvrdila mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Další z evropských výzev se týká revitalizace venkovního prostředí a bytových domů. „Termín pro podání výzvy je stanoven na konec letošního roku. Připravujeme se na něj, a věříme, že uspějeme,“ dodala Balcarová.

Město ještě navíc připravuje žádosti například o evropské dotace pro napojení historického náměstí Svobody na hraniční most do Polska a polské Chałupki a na rekonstrukci secesního Národního domu na náměstí ve starém Bohumíně.

Českotěšínským úředníkům se daří získávat z Evropské unie větší finanční částky. „Více než 100 milionů korun investujeme do revitalizace centra města a nábřeží hraniční řeky, budeme rekonstruovat sportovní stadion a zateplíme budovu školy,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarzny.
Podle něj je získávání peněz z evropských fondů pro Český Těšín velkou prioritou, proto nové vedení radnice bezprostředně po zvolení v roce 2006 na úřadě zřídilo speciální tým.

„Jsme si dobře vědomi toho, že na těchto zdrojích je závislá naše koncepce proměny města k lepšímu. Proto jsme bezodkladně vytvořili speciální tým, který se projekty zabývá a sleduje vyhlašované výzvy. Se žádostí o spolufinancování totiž uspěje jen ten, kdo je má bezchybně zpracované,“ říká místostarosta Folwarzny.

Jen za poslední dva měsíce Český Těšín získal 83 milionů korun na Revitalpark, dalších 40 milionů na zlepšení komunikační dostupnosti obou sousedících měst a 10 milionů na projekt Jedno město, jedna kultura. Rekonstrukce se dočká také zanedbaný a roky nevyužívaný sportovní stadion Frýdecká, na jehož obnovu dostalo město 66 milionů korun.

Ve Stonavě letos za peníze z dotací zateplili dvě školní budovy, vyměnili v nich okna a topení a ještě zbylo na dokončení odkanalizování a vybudování vodovodu.

Autor: Nikola Klimšová

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení