VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auta i řidiče ohrožuje lesní zvěř

Český Těšín/ Řidiči jedoucí po rychlostní silnici spojující Český Těšín s Frýdkem Místkem by měli být nanejvýš opatrní. Kvůli chybějícímu plotu podél silnice se může do cesty autu či autobusu postavit lesní zvěř a způsobit vážnou dopravní nehodu.

30.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Tomáš Kubelka

Na skutečnost, že po silnici se pohybuje lesní zvěř, zejména srnčí, upozornili obyvatelé okrajových částí Českého Těšína, kteří bydlí poblíž této komunikace.

Petr Nestrašil z odboru životního prostředí města Český Těšín potvrdil, že jen od počátku roku registrují na této silnici na 39 střetů srnčí zvěře s projíždějícími vozidly.

„Víme o třech nejkritičtějších úsecích, a to v oblastech Dolního a Horního Žukova. Už jsme v této věci dopisem kontaktovali i kompetentní osoby z ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic,“ tvrdí Nestrašil.

Odpověď státních úředníků však podle něj byla přinejmenším zarážející. „Ze zkušenosti je známo, že počet střetů se v krátké době po zahájení provozu na nově vybudovaných komunikacích snižuje a následně vyskytuje téměř sporadicky,“ tvrdí v oficiálním stanovisku manažerka projektu R 48 Irena Krzyžanková.

„Stanovisko je to nelogické. Jako by to znamenalo, že se zvěř postupem času naučí silnici přecházet,“ reagoval na vyjádření správce komunikace Nestrašil.

Dodal, že jen minulý týden osobně odvážel čtyři uhynulé srnčí kusy ze silnice. „Třikrát nám zvěř na silnici nahlásili řidiči, jednou byla spoluviníkem dopravní nehody,“ tvrdí Nestrašil.

Manažerka Krzyžanková se v dopise poté odvolává na to, že během stavebního řízení nebyl ani jednou vznesen požadavek na provedení oplocení v těchto úsecích.

To ovšem jen těžko bude zajímat řidiče, kterému srna, či jiná zvěř zkříží v tomto úseku cestu. „Silnice je otevřená již rok a již rok pod koly aut hyne spousta lesní zvěře,“ zlobí se na webových stránkách města jeden z občanů.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové byla tato komunikace oplocena tak, jak bylo požadováno při schvalovacím procesu. „V poslední době jsme zaznamenali další nové požadavky na oplocení i ostatních úseků, na které však nemáme přidělené prostředky a zatím je nemáme ani v plánu. Jednáním v této věci se však nebráníme a určitě se jich zúčastníme,“ řekla Vápeníková.

Podle Nestrašila už obě strany v minulosti o oplocení v určitých úsecích komunikace několikrát jednaly. „Jednou z variant, kterou nám nabídli, bylo to, že oplocení vybudují, ale zaplatí to město, což je pro nás nepřijatelné,“ uvedl Nestrašil.

Dodává, že pracovníci Ředitelství silnic a dálnic se brání stavbě plotů, protože se obávají vandalství a krádeží pletiva. „My však nepožadujeme výstavbu moderního oplocení, stačí nám nějaký základ, který zabrání zvěři ve vstupu na vozovku,“ řekl Nestrašil.

Autor: Petr Wojnar

30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaná Etiopanka Medina Mohammed Ali.

Hledá se ztracená Etiopanka

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

U Slavie budou závodit drony

Na atletickém stadionu v centru Havířova budou v sobotu soutěžit piloti dronů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení