Alkoholové orgie začaly už během vánočních svátků. Přímo na Štědrý den skončilo na protialkoholní stanici šest lidí. Na Boží hod vánoční sedm a na Štěpána tři. „O Silvestru a na Nový rok jsme hospitalizovali celkem dvanáct osob,“ sdělil mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Již o silvestrovském večeru museli záchranáři ošetřit mladého muže, kterého našli opilého a promrzlého na ulici. Nedobrovolně „ubytovaní“ byli na záchytce hlavně muži, ženy byly jen dvě a to během Silvestra. Nejmladší z pijanů měl 18 let, nejstaršímu bylo 67 let.

Nezřízeně pili ale i mladí. V karvinské nemocnici skončili dva mladiství. „Osoby mladší 18 let musí být hospitalizovány na dětských odděleních nebo dětských JIP v nemocnicích. Na protialkoholní záchytnou stanici se umísťují jen výjimečně,“ vysvětlil mluvčí záchranářů.

Někteří opilci jsou navíc agresivní, takže zaměstnancům záchytky musejí pomáhat policisté. Ve velké většině případů musí být agresor přikurtován k posteli. „Někdy musíme dotyčného zklidnit pomocí farmak,“ uvedla staniční sestra PZS Karviná Jana Karpetová.

A jaké jsou rekordy naměřených hodnot alkoholu? „V posledním týdnu jsme naměřili u jednoho klienta 2,8 promile alkoholu v krvi. U vyšších hladin alkoholu je totiž často nutné postiženého hospitalizovat v nemocnici na JIP, či dokonce ARO. Jedná se o těžké intoxikace alkoholem s ohrožením života,“ vysvětlil mluvčí záchranné služby.

Pobyt na protialkoholní stanici také něco stojí. Když ho přiveze na záchytku vozidlo záchranné služby, zaplatí 950 korun. Pokud ho doveze vůz policejní, nebo převozová sanita vyjde ho to na 700 korun. „Když zachycený zaplatí za pobyt v den odchodu, bez ohledu na to, jak byl na stanici dopraven, stojí ho pobyt 600 korun,“ sdělila staniční sestra Jana Karpetová.

Závěry roku bývají co do počtu zachycených opilých osob v průměru srovnatelné. Ovšem loni skončilo na záchytce o 13 opilců více než v roce 2007.