VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé mohou navrhovat, jak si představují své sídliště

Karviná – Zdůraznit některé prostory, zachovat vzdušnost a soužití s přírodou. To všechno nabízejí obyvatelům karvinských sídlišť Hranice a Ráj architektky, které minulý představily své návrhy budoucí podoby těchto sídlišť.

28.1.2009
SDÍLEJ:

Takto si architekti představují, že mohlo v budoucnu vypadat prostranství u obchodního centra Permon v Karviné-Hranicích.Foto: Tomáš Januszek

Zpracování projektů zadalo město, které v rámci revitalizace sídlišť počítá s úpravou sídlišť tak, aby se tam lidem dobře žilo. Proto se také na názory, jak by měly tyto lokality vypadat, se úředníci ptali přímo obyvatel sídlišť formou ankety. Odpovědi pak sloužily jako inspirace tvůrcům návrhů nové podoby sídlišť.

Jak řekla architektka Eva Špačková, která vytvořila návrh nové podoby sídliště Hranice, z více než tří tisícovek anketních lístků, které dostaly tamní domácnosti, se pětina vrátila vyplněná a s nápady, postřehy a připomínkami, kterými se mohla při zpracování návrhu inspirovat.

„Z odpovědí jsem zjistila, že sídliště je stabilizované a bydlí tam lidé, kteří je berou jako svůj domov a nemají v plánu odtamtud odejít. To bylo velmi potěšující zjištění,“ prozradila Špačková.

Od minulého týdně jsou návrhy nové podoby sídlišť Hranice a Ráj k vidění v pobočce Regionální knihovny Karviná na Masarykově náměstí a v prostorách Střední průmyslové školy.

Podle architektky Špačkové potřebuje tato část města zdůraznit a zvýraznit některé veřejné prostory. „Sídliště by každopádně mělo zůstat volné a zelené, takové „zahradní město“. Dostupnost prodejen s potravinami je dobrá, ve službách chybí drobnosti. Podle mne tam ale chybí zajímavý venkovní prostor,“ myslí si Špačková.

Proto navrhla Centrální park s promenádou, která by spojovala areál rehabilitačního sanatoria s dvěma „náměstími“. Tak nazývá prostor u základní školy Mendelova a u nákupního střediska Permon.

A na co si lidé na tomto sídlišti v anketě postěžovali? Mnoho z nich obtěžuje hluk z restaurací, heren a barů. „To sice přímo nesouvisí s architekturou, ale je to součást života na sídlišti. V této souvislosti je to podnět k zamyšlení městských úředníků, zda tolik podniků do budoucna povolovat,“ myslí si Špačková.

Její projekt navíc počítá s vytvoření téměř sedmi stovek nových parkovacích stání na sídlišti. „Neohrozilo by to zelené plochy na sídlišti, jenže ani to nestačí. Pokud bychom do sídliště doplnili všechna parkovací stání podle počtu bytů a řídili se normou související s parkování, bylo by potřeba kromě těchto nových míst ještě dalších 1550 parkovacích míst,“ vysvětlila Špačková.

Podobně postupoval architekt i v případě sídliště v Ráji. Své připomínky k architektonickým návrhům mohou lidé přednést na veřejných projednáváních, která se konají 2. února pro sídliště Hranice a 9. února pro sídliště Ráj. Obě v prostorách Střední průmyslové školy.

Autor: Tomáš Januszek

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení