VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opakované měření prokázalo, že prach vane z oceláren

Havířov/ Magistrát města Havířova už má k dispozici výsledky dalšího měření znečištění ovzduší. Potvrzuje, že ovzduší je ovlivněno průmyslem v Ostravě.

28.1.2009 1
SDÍLEJ:

Filtr k měření množství prachu v ovzduší.Foto: Libor Běčák

Měření prováděl Zdravotní ústav Ostrava, stejně jako dřívější měření, které si magistrát objednal, aby zjistil, ze kterého zdroje na město padá prach s těžkými a jedovatými kovy. Tentokrát se měřilo v období od 26. září do 3. října. Od tohoto termínu se výsledky zpracovávaly a zveřejněny byly až nyní.
Naměřené hodnoty nejsou nijak katastrofální, přesto nejsou lichotivé. V době měření totiž v regionu panovaly poměrně dobré rozptylové podmínky.

„Měření opět probíhalo na sedmi místech v různých oblastech Havířova, tedy v Šumbarku, v Dolní Suché, Prostřední Suché, Bludovicích, v centru města, v Dolních Datyních a v Podlesí. Měření bylo zaměřeno na indikátory znečištění ovzduší z hutního průmyslu a výběr vycházel z dlouhodobých trendů znečištění ve městě Havířově a opět potvrdilo, že to je ovlivněno průmyslovými zdroji z Ostravy. Studie prokázala závislost mezi jednotlivými parametry kvality ovzduší. Pokud dojde ke zvýšení koncentrace polétavého prachu, současně se zvyšuje koncentrace kovů, které podle analýzy pocházejí z hutní výroby a dopravy,“ uvedla ze zprávy mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Nejvyšší hodnota koncentrace polétavého prachu byla naměřena v zahrádkářské kolonii v Dolních Datyních. Přístroj tam zaznamenal 98 mikrogramů prachu v metru krychlovém, což je téměř dvojnásobné překročení platného imisního limitu.

Naměřeny byly vyšší koncentrace některých těžkých kovů, jako arsen, železo, mangan a olovo, které vzájemně souvisejí s vyššími měřenými koncentracemi polétavého prachu a potvrzují tím vliv přenosu částic ze zdroje typu metalurgických výrob. Na znečištění ovzduší se negativně podílí také doprava, která je směřována centrem města. Proto je zájmem města zajistit jeho obchvat.

Autor: Libor Běčák

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení