VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do mateřských škol míří rekordní počty dětí

Karvinsko - Noční můrou rodičů malých dětí, kteří z rodičovské dovolené míří opět do práce, je otázka kam s nimi. Tedy, do které školky. Většina školek praská ve švech a ti, kteří si myslí, že jim vezmou dítě právě v té které určité školce, jsou mnohdy zklamaní a musí obejít hned několik předškolních zařízení, aby dítě nakonec umístili.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Klímová

„V současné době probíhá ve městě zápis do MŠ, kterých je celkem osmnáct. Zápisy ve všech zařízeních musejí proběhnout do poloviny února. Přesto naše radnice mapuje situaci průběžně a je schopna odhadnout zájem o umístění dětí i podle statistických údajů. Díky tomu, i když ještě neproběhly a nebyly vyhodnoceny všechny zápisy, je možné říci, že je kapacita prozatím dostačující,“ popsala situaci mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.
Zkušenosti maminek jsou však trochu jiné. Umístit dítě do rodiči vybrané školky je veliký problém. Rodiče pak musí vzít zavděk jinou školkou. Ale úplně bez šance by zůstat neměli, byť by dítě umístili třeba i ve větší vzdálenosti od domova.

Havlíková doplnila, že radnice má připraveno řešení i pro případ, že by opravdu přibylo hodně zájemců o umístění dětí do těchto zařízení. „V objektu MŠ Hornická a na Svibici jsou připraveny kapacity na otevření dalšího oddělení,“ nastínila možnou variantu řešení Havlíková. A nějaká dobrá rada?

„Rodičům lze doporučit, aby nečekali na umístění dětí například až na začátek školního roku, ale opravdu šli zapsat dítě v určeném termínu,“ apeluje Havlíková.

Podobná situace jako v městě nad Olší panuje i v Karviné. „Karviná je na tom poměrně dobře. Pokud rodiče dítě přivedou včas, pak si i v hustě obydlených oblastech vyberou, ale i nyní máme volná místa. Máme školky naplněné a taky trvale nenaplněné - kapacity jsou po celém městě a v nejobydlenějších oblastech se místa rychle zaplní, v okrajových částech města už ne a tam bývají volná místa - jsou i letos,“ přiblížila situaci v Karviné mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

V Karviné neexistují formální zápisy, rodiče je mohou přihlašovat podle kapacit celý rok. „Stížnost, tedy oprávněnou, na neumístění dítěte do školky nemáme,“ sdělila Swiderová.

Má i Karviná „krizový plán“, tedy kdyby místa nepokryla poptávku? „Kapacity máme dostatečné a ze 100 procent nejsou naplněné, takže nové školky stavět určitě není třeba,“ uvedla Swiderová.

V Bohumíně čekají rekordní počet dětí

V Bohumíně v současné době probíhají zápisy do mateřských škol a podle vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavly Skokanové zatím evidují více požadavků rodičů do školek v centru města. „Volné kapacity jsou ještě v městských částech. Teď se do školky chystá na rozdíl od předchozích let rekordní počet dětí a to asi 280 tříletých předškoláků. V předchozích letech to bylo vždy kolem 240 dětí. Uvidíme, jak zápisy dopadnou, v příštím týdnu budeme chytřejší,“ uvedla Skokanová.

Dodala, že zatím je předjednána varianta otevření jedné třídy právě v Záblatí v mateřské škole v Tovární ulici. „A kdyby to nestačilo, máme ještě možnost otevřít v budově jedné mateřské školy v centru Bohumína ještě jednu třídu. Přistavovat třídy či stavět úplně novou školku v plánu nemáme,“ uvedla Skokanová.

Zvýšený zájem o umístění dětí ve školkách evidují také v Orlové. „Současný stav v Orlové je takový, že by se nemělo stát, že rodiče nemají možnost své děti do MŠ umístit, pokud jim nepůjde pouze o jednu, danou konkrétní mateřskou školku,“ předesílá mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.
Jak doplnila, od roku 2007 město již dvakrát zvýšilo kapacitu v mateřských školkách, a to právě proto, aby se předešlo situaci, kdy mnohé maminky ani nemají šanci dítě do školky umístit.

„Pokud chtějí mít rodiče jistotu a umístit dítě ve školce, která bývá pravidelně naplněna, doporučujeme projednat přijetí dítěte s dostatečným časovým předstihem a vždy s ředitelkou MŠ,“ radí Cibulková.

Kdo má na školku nárok?
„Ze zákona je obec povinna zajistit přednostně místo v MŠ pouze pro děti v posledním ročníku před nástupem do prvních tříd a na rozdíl od ZŠ nejsou spádové oblasti, protože MŠ nejsou povinné,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Doplnila, že mateřské školy si stejně jako základní školy vytváří své školní vzdělávací programy, ale podstata předškolního vzdělávání je spíše v rozvoji osobnosti dítka a jeho začlenění do společnosti,v přípravě dětí na školu, případně ve vyrovnání určitého handicapu (vývojového, řečového, zdravotního apod.)

Gabriela Cichá

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda v Chotěbuzi.
AKTUALIZOVÁNO

Ke zraněným při nehodě spěchala i posádka vrtulníku

Úmyslně založené požáry na černých skládkách v okrajové havířovské části museli ve středu hasit hasiči.
14

V Havířově někdo zapaluje černé skládky pneumatik a dalšího odpadu

Pomáhají i chrání, vše zdarma a ve volném čase. Hledají se dobrovolníci

Karvinsko - Svůj volný čas věnují jiným. Nejčastěji seniorům nebo lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí a bojují se zdravotními problémy skončili na ulici, případně dětem, na které doma nemají tolik času.

Opilý chodec přebíhal rušnou silnici, se zlomeninami skončil v nemocnici

O život málem přišel 34letý muž, který v silné opilosti přebíhal čtyřproudou silnici v Karviné-Sovinci. Jedno auto ho srazilo a těžce zranilo. 

Měl sedět ve vězení, místo toho vykrádal slušné lidi

Karviná – Již dvanáctkrát soudně trestaný muž se vyhýbal nástupu do vězení a místo toho dál okrádal poctivě pracující. Čtyřiatřicetiletého recidivistu ale policisté již dopadli, muž je ve vězení za předchozí zločiny a čeká ho další soud.

Kino na hranici opět putuje za svými diváky

Těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici se opět vydává na cesty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies