VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těrlicko i další slezské obce ve svazku riskují velké peníze

Těrlicko - Těrličtí zastupitelé byli v pondělí informováni o tom, že projekt výstavby kanalizace pod hlavičkou Slezského vodohospodářského svazku je sice reálný, ale současně také vysoce rizikový.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Obecní úřad v TěrlickuFoto: Libor Běčák

Obec Těrlicko je členem svazku obcí podél řeky Olše. Společnými silami se snaží vybudovat kanalizaci. Tu obcím s počtem nad dva tisíce obyvatel ukládá za povinnost Evropská unie, která stavby finančně podporuje. Těrlicko sice neleží přímo na řece Olši, ale Stonávka se do ní vlévá. Ze všech obcí svazku má Těrlicko v projektu nejmenší podíl, protože v rámci projektu chce stavět jen menší část kanalizace.

Vážnost situace připustila i starostka Lydie Vašková: „Pokud tento bod neschválíme, přijde republika o miliardu korun.“ Evropská komise totiž stanovila přísná pravidla, za kterých budou náklady na stavbu kanalizace vyplaceny. Pokud je obce a svazek nesplní, zůstanou veškeré investice na bedrech radnic.

Zastupitelé se na svém pondělním zasedání snažili získat co nejvíce aktuálních informací. „Materiál, který nám byl k tomuto bodu předložen je poměrně obsáhlý a podrobný a až na důvodovou zprávu jej musím pochválit, že je velmi konkrétní, přehledný a výstižný. Bohužel v důvodové zprávě jsou jen opsané návrhy usnesení a chybí zde zdůvodnění, proč je nám tento materiál opětovně předložen. Zajímá mě, co nám hrozí,“ ptal se opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik.

O situaci informoval právník Jan Stařík, který zastupitelům vysvětlil poměrně svízelnou pozici svazku a odpovídal na dotazy. „Pro úspěšnou realizaci projektu je nutné splnit 12 bodů, které stanovil monitorovací výbor Evropské komise. Ten nám v prosinci po poslední kontrole řekl, že šance na získání dotace z EU je velmi malá. To je špatná zpráva pro všechny obce, protože stavba se financuje ze zdrojů obcí, či úvěrů, které si obce vezmou u bank a teprve potom se náklady proplácí z dotace,“ řekl Stařík.

Svazek pozastavil výběrové řízení na dodavatele stavby, protože dvě obce nebyly schopny nést požadované náklady. Svazek se v Bruselu snaží dosáhnout zmírnění podmínek, aby projekt nezkrachoval, nebo aby se do existenčních potíží nedostaly radnice.

Přes vysoké riziko se svazek snaží projekt dokončit. V úterý se konalo další jednání zástupců svazku s představiteli obcí. „V současné době se dá říci, že stíháme. Pokud budou dodrženy všechny termíny, měla by být stavba hotova příští rok v říjnu. Pokud termíny nestihneme, nedostaneme dotaci. Pro splnění limitů budou vybráni tři dodavatelé a budou přísné kontroly odvedených prací. Je také zapotřebí upravit některé části stanov a smluv,“ dodal Stařík.

Autor: Libor Běčák

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Glenn Clark (při hovoru s místostarostkou Č. Těšína Gabrielou Hřebačkovou) v těchto dnech vyráží na 1000 kilometrů dlouhé putování po místech, kudy šel jeho otec na tzv. Pochodu smrti.
3

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Modrou kovovou konstrukci položenou před havířovským vlakovým nádražím někteří lidé považují za stojan na kola.
5

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Havířovští senioři se hlásili na dotovanou rekreaci

Havířov Na tři turnusy vyšle letos na podzim havířovská radnice seniory do Jeseníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Havířovský fotbalista je podezřelý ze zabití psa

Partnerský spor havířovského fotbalisty s přítelkyní vyvrcholil vyhozením čivavy z okna. Pes na místě zemřel.

Odboráři kritizují hornickou nemocnici, prý vybírá od lidí neoprávněné peníze

Dva výklady zákona a dvoutisícové poplatky. Tak vypadá situace, do které se po upozornění hornických odborářů dostala Karvinská hornická nemocnice. Ta vybírá peníze za vydávání posudků o neuznání nemoci z povolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení