VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těrlicko i další slezské obce ve svazku riskují velké peníze

Těrlicko - Těrličtí zastupitelé byli v pondělí informováni o tom, že projekt výstavby kanalizace pod hlavičkou Slezského vodohospodářského svazku je sice reálný, ale současně také vysoce rizikový.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Obecní úřad v TěrlickuFoto: Libor Běčák

Obec Těrlicko je členem svazku obcí podél řeky Olše. Společnými silami se snaží vybudovat kanalizaci. Tu obcím s počtem nad dva tisíce obyvatel ukládá za povinnost Evropská unie, která stavby finančně podporuje. Těrlicko sice neleží přímo na řece Olši, ale Stonávka se do ní vlévá. Ze všech obcí svazku má Těrlicko v projektu nejmenší podíl, protože v rámci projektu chce stavět jen menší část kanalizace.

Vážnost situace připustila i starostka Lydie Vašková: „Pokud tento bod neschválíme, přijde republika o miliardu korun.“ Evropská komise totiž stanovila přísná pravidla, za kterých budou náklady na stavbu kanalizace vyplaceny. Pokud je obce a svazek nesplní, zůstanou veškeré investice na bedrech radnic.

Zastupitelé se na svém pondělním zasedání snažili získat co nejvíce aktuálních informací. „Materiál, který nám byl k tomuto bodu předložen je poměrně obsáhlý a podrobný a až na důvodovou zprávu jej musím pochválit, že je velmi konkrétní, přehledný a výstižný. Bohužel v důvodové zprávě jsou jen opsané návrhy usnesení a chybí zde zdůvodnění, proč je nám tento materiál opětovně předložen. Zajímá mě, co nám hrozí,“ ptal se opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik.

O situaci informoval právník Jan Stařík, který zastupitelům vysvětlil poměrně svízelnou pozici svazku a odpovídal na dotazy. „Pro úspěšnou realizaci projektu je nutné splnit 12 bodů, které stanovil monitorovací výbor Evropské komise. Ten nám v prosinci po poslední kontrole řekl, že šance na získání dotace z EU je velmi malá. To je špatná zpráva pro všechny obce, protože stavba se financuje ze zdrojů obcí, či úvěrů, které si obce vezmou u bank a teprve potom se náklady proplácí z dotace,“ řekl Stařík.

Svazek pozastavil výběrové řízení na dodavatele stavby, protože dvě obce nebyly schopny nést požadované náklady. Svazek se v Bruselu snaží dosáhnout zmírnění podmínek, aby projekt nezkrachoval, nebo aby se do existenčních potíží nedostaly radnice.

Přes vysoké riziko se svazek snaží projekt dokončit. V úterý se konalo další jednání zástupců svazku s představiteli obcí. „V současné době se dá říci, že stíháme. Pokud budou dodrženy všechny termíny, měla by být stavba hotova příští rok v říjnu. Pokud termíny nestihneme, nedostaneme dotaci. Pro splnění limitů budou vybráni tři dodavatelé a budou přísné kontroly odvedených prací. Je také zapotřebí upravit některé části stanov a smluv,“ dodal Stařík.

Autor: Libor Běčák

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Deník - Naši prvňáci

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Petrovice přišly chvíli před koncem o výhru

Petrovice /FOTO/ – Okresní derby v divizi mezi petrovickou Lokomotivou a bohumínským nováčkem vítěze nepoznalo. Bospor srovnal pět minut před koncem a domácí přišli o důležitou výhru.

GrandPark po nákaze svrabem odvolává zákaz návštěv

Příbuzní a blízcí obyvatel havířovského soukromého domova seniorů GrandPark už za nimi mohou na návštěvu.

Zasloužená dělba ve šlágru kola

Havířov /FOTO/ – Divizní fotbalisté Havířova se v taháku 11. kola rozešli smírně s Kozlovicemi. Žádný ze soupeřů si tak nepomohl.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení