„Zrovna to mám na stole a nestačím se divit. SMO požaduje za jedengiga joule 391 korun bez DPH. To je o 35 korun více než loni,“ čertil se včera dopoledne předseda Bytového družstva Orlová Jan Katauer. „O tom ani nemá cenu jednat. Představenstvo družstva to včera smetlo ze stolu a já teď píšu na SMO, že na tuto cenu nepřistoupíme. Zprávu podám i městu, to je koneckonců vlastník této firmy,“ dodal Katauer.

Pokud by však distributor přece jen své nové ceny prosadil, po jednoduchém propočtu se lze dobrat čísla 850 korun ročně. „To je částka, o kolik víc by v tomto případě v průměru zaplatily orlovské domácnosti jen za otop bytu ročně. A to jsme ještě nepočítali cenu za teplou vodu,“ řekl Katauer.

Podle něj je postup SMO nehorázný. „V roce 2008 stačilo starému vedení SMO na distribuci tepla 103,55 koruny a nové vedení potřebuje o 35 korun za jeden gigajoule více,“ konstatoval Katauer.

Že zdražování dodávek a distribuce je ze strany SMO přinejmenším diskutabilní, vyplývá z faktu, že dva objekty Bytového družstva Orlová vytápěné přímo z Dětmarovic mají cenu tepla za jeden gigajoule o 36 korun nižší. „Proč si město drží takovou firmu, která není chopna konkurovat jinému dodavateli? Kdyby se napojilo přímo na elektrárnu, odpadl by mezičlánek a teplo bude o část těchto nákladů levnější,“ argumentuje předseda Bytového družstva Orlová.

Místopředseda představenstva SMO, pověřený vedením firmy Alfred Roik, reagoval tvrzením, že cena tepla neustále stoupá. „Například tím, že rostou ceny uhlí a i my to teplo dostáváme dráž,“ řekl Roik.

Navíc nesouhlasí s tvrzením, že cena tepla pro domácnosti roste. „Cena za metr vytápěné plochy se snižuje. Problém je v tom, že tím, že lidé dělají nejrůznější opatření, aby zamezili tepelným ztrátám, mění okna, zateplují fasády, tak tepla odebírají méně, a tím de facto zvyšují jeho cenu,“ tvrdí Roik.
Na adresu předsedy Bytového družstva Orlová řekl, že je to nedorozumění, že každý počítá v jiných jednotkách, a tudíž docházejí obě strany k různým cenám.