VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mojžíšek: Chceme lidem zajistit dostupnou a kvalitní nemocniční péči

Orlová – Zastupitelé minulý týden ostře kritizovali poměry a v orlovské nemocnici, která spadá pod Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj. Dokonce se objevily hlasy volající po odtržení nemocnice od Karviné a převodu do majetku města. V rozhovoru se k situaci vyjadřuje místostarosta Radislav Mojžíšek.

17.2.2009
SDÍLEJ:

Městský úřad v Orlové.Foto: Ilustrační foto

Proč chce město Orlová žádat o odloučení NsP Orlová od nemocnice v Karviné-Ráji?
„Požadavek města není bezprostředně na odloučení nemocnice Orlové od NsP v Karviné-Ráji. Je to pouze jedna z možných variant řešení. Cílem středečního usnesení zastupitelstva bylo dát mandát vedení města, aby mohlo zahájit jednání se zřizovatelem NsP Karviná-Ráj a také s vedením nemocnice o zlepšení situace především v oblasti technické a personální, protože informace, které přicházejí ze strany občanů i lékařů hovoří jednoznačně o klesající úrovni. Snahou města je zlepšit situaci v tomto zdravotnickém zařízení. Základním cílem tedy rozhodně není, aby to byla zrovna „městská nemocnice“, ale především, aby to byla nemocnice s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí.“

Co zjistila pracovní skupina vytvořená ze zastupitelů v nemocnici?
„Dvě základní zjištění – technické vybavení zdravotnických pracovišť je velmi zastaralé, opotřebované a některé je dokonce z doby založení nemocnice před třiceti lety. Aby se pracoviště dostala na slušnou úroveň, je nutno poskytnout finanční injekci minimálně v desítkách milionů korun. Ze současného stavu nemocnice vyplývá, že byla dlouhodobě podfinancována a do obnovy zařízení se léta neinvestovalo. Další problém souvisí i s personální otázkou. Na jednotlivých primariátech chybí kvalifikovaní lékaři, což souvisí s odlivem odborníků v letech předcházejících. Nezbytné tedy je zvýšit počty lékařů i kvalitativně posílit úroveň primariátů.“

Diskutovali jsme už o tomto problému s vedením nemocnice nebo krajem?
„Jednání na zastupitelstvu, které řešilo problematiku orlovské části nemocnice, zdaleka nebylo první. Již dříve se komunikovalo s vedením NsP Karviná-Ráj a krajským úřadem, coby zřizovatelem nemocnice. Poslední setkání se uskutečnilo v červnu loňského roku, kdy se zasedání zastupitelstva zúčastnil osobně i ředitel nemocnice. Tehdy zastupitele informoval o připravovaných krocích, které by měly zlepšit kvalitu i postavení nemocnice. Po půl roce zastupitelé konstatovali, že se situace nijak nezlepšila a naopak se objevily informace o chystané redukci zdravotní péče a tendence spíše na rozšiřování léčebny dlouhodobě nemocných.

Co se týká kraje, s jeho úředníky jsme v uplynulém volebním období komunikovali písemně i osobně. Také v tomto novém volebním období jedna z prvních cest zástupce hejtmana pro oblast zdravotnictví směřovala právě do Orlové. Jsme přesvědčeni, že jak vedení kraje, tak i vedení nemocnice si je velmi dobře vědomo neutěšené situace v orlovské části.“

Zastupitelé navrhují převzít nemocnice pod město? Myslíte si, že je to reálné a hlavně existuje nějaká vize, jak nemocnici v takové situaci provozovat?
„Dnes je to samozřejmě jen hypotetická otázka a orgány města by o tomto problému začaly jednat až ve chvíli, kdy by se ukázalo, že je to reálná varianta řešení. Já se však osobně domnívám, že pokud k tomu došlo, určitě by se město při dnešním stavu muselo zabývat výběrem ekonomicky silného partnera, který by například formou pronájmu zařízení vykonával zdravotnickou činnost a zároveň v prvních letech činnosti byl schopen zafinancovat deficit, který má orlovská nemocnice zejména v technické oblasti.

Strategický partner by musel městu garantovat zachování lůžkovou i ambulantní část s dostupnou standardní péči i v dalších základních oborech, jako je interna, chirurgie, urologie a další. Občané by tedy obrazně nemuseli se slepým střevem jezdit do Karviné, ale až pro závažnější zákroky v těchto oblastech by pak byla využívána speciální špičková pracoviště v okolních nemocnicích. Zdůrazňuji však, že je to pouze moje představa. V orgánech města bychom situaci opravdu řešili, až když bude aktuální.“

Bylo by schopno město zvládnout finančně provoz nemocnice? Jakým způsobem?
„Pokud je tato otázka myšlena tím způsobem, že by nemocnice fungovala jako nějaký odbor či organizace města a město by mělo dořešit i špatnou technickou úroveň vybavení, pak se domnívám, že to by určitě nebyla cesta, která vede k cíli.“

Autor: Nikola Klimšová

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení