Město nyní stojí před problémem, co se surovinami, především starým papírem a lepenkou. „Firmy i občané jej přestávají vozit do sběrny, házejí je do kontejnerů nebo do komunálního odpadu. Nádoby na separovaný sběr jsou stále častěji přeplněny, proto od začátku března zvýšíme četnost jejich vyprazdňování z jednou na dvakrát týdně,“ řekla referentka odpadového hospodářství Lenka Fabiánová z českotěšínské radnice.

Obvykle se na území města vyprazdňovaly nádoby na starý papír dvakrát do týdne až od června. „Radnice nyní bude muset kompenzovat svozové firmě vyšší náklady,“ uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

Přestože město uvažuje o nákupu dalších kontejnerů na starý papír, českotěšínská sběrna podniku Sicher Kovy však papír vykupuje. „Lepenku a mix bereme, i když za to peníze nedáváme. Ale barevný papír a letáky vykupujeme za 30 haléřů a za noviny dáváme padesátník,“ uvedla pracovnice českotěšínské sběrny.

Na možné budoucí problémy se separací a likvidací starého papíru upozorňuje i ředitel Technických služeb v Karviné Josef Mertl. „Problém s odkupem starého papíru je obecně všude. Naši odběratelé konkrétně od nás vykupují za stále nižší cenu – 100 korun za tunu. Co bude dál, nevím. Je to ztrátová záležitost, zřejmě se k tomu nějak bude muset postavit město,“ řekl Mertl.

Nemá prý však informace o tom, že by stávající kontejnery na starý papír ve městě byly přeplněné. „Kontejnerů je dost, o dalším nákupu momentálně neuvažujeme,“ řekl Mertl.

I vedoucí sběrny v Karviné-Fryštátě potvrdil, že starý papír normálně vykupují. „Ještě za něj lidé i něco dostanou. Není pravda, že bychom papír nevykupovali,“ řekl pracovník sběrny.

Podobná situace je v Orlové. „Nemáme signály, že by stávající kapacita kontejnerů nestačila. Počet nádob na separaci papírového odpadu je tudíž dostačující a město tak nyní navyšování počtu těchto kontejnerů řešit nemusí,“ řekla mluvčí města Nataša Cibulková.