VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké jarní tání sněhu z Beskyd zachytí vodní nádrže

Těrlicko - Vodohospodáři připravují přehrady k jarnímu tání sněhu. Z některých přehrad začali odpouštět vodu, aby si vytvořili větší zásobní prostor.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Hráz Žermanické přehradyFoto: Libor Běčák

Otevřená stavidla má od úterního rána například Těrlická přehrada. Odtok tam sice není nikterak mohutný, ale za 24 hodin se hladina přehrady snížila o 10 centimetrů. Zatímco do přehrady říčkou Stonávkou každou sekundu přitéká jeden kubický metr vody, pod hráz je vypouštěno 3,7 kubíků za sekundu. V obrovské nádrži to představuje úbytek zhruba 250 tisíc kubických metrů vody za 24 hodin.

Vodohospodáři sledují, kolik sněhu leží na horách a mají spočítáno, kolik ho může při jarním tání přitéct do přehrad. „Rozhodně je ho tam méně než v roce 2006, kdy byla zima na sníh velmi bohatá. Počítáme s tím, že voda z tajícího sněhu bude přitékat postupně a část se vsákne. Přesto situaci sledujeme a jsme připraveni zvládnout zvýšené přítoky při nečekaně prudkém oteplení, aby se na dolních tocích řek voda nevylila z břehů,“ potvrdil vedoucí dispečer společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

Očistný proplach

Sousední Žermanická přehrada zatím svou hrází propouští jen minimální množství vody, aby se zachovalo nutné množství vody v řece Lučině. I tam ale vodohospodáři plánují větší jarní odpouštění. „Na této vodní nádrži se nám osvědčilo razantnější odpouštění, kterým dokážeme pročistit spodní vodní vrstvu. Má to výborný efekt na čistotu vody v letní sezoně a tím i delší rekreační využití přehrady,“ vysvětlil Pagáč.

Takový způsob čištění přehrady oceňují především lidé, kteří se tam chodí v létě koupat. Čištění totiž výrazně omezuje množství toxických sinic. Ty se v zimě drží u samého dna nádrže a na hladinu vystupují až při oteplení, kde pak kvetou a množí se.

Vodohospodáři proto v době, kdy je koryto řeky Lučiny téměř prázdné, zvednou stavidla a prudkým odpuštěním až 15 kubíků vody za sekundu odpustí právě spodní vrstvu se sinicemi. Výsledky takové očistné manipulace jsou ověřeny několika sezonami.

Na výrazně zvýšený odtok vody přitom Povodí Odry upozorňuje veřejnost, protože v době odpouštění se dočasně zvyšuje hladina v řece Lučině.
Přestože se odpouštění provádí v době, kdy se lidé v řece ještě nekoupou, mohla by přívalová vlna někoho překvapit. Například do nedalekého Havířova se vlna o výšce asi 30 centimetrů dostane za hodinu po otevření hráze.

Autor: Libor Běčák

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení