VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základní škola Na Nábřeží slaví pětapadesát let

Havířov – Na rozhraní Šumbarku a Dolních Bludovic byla v roce 1953 zahájena výstavba nového sídliště s názvem Šumbark II, lidově Korea. S přílivem nových obyvatel přibyla spousta školou povinných dětí a v blízkosti nebyla žádná škola.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Základní škola Na Nábřeží. Archivní snímek školy z druhé poloviny minulého století.Foto: Archiv

Děti musely zpočátku chodit do Dolních Bludovic, starého Šumbarku, Suché i do Šenova. Těm nejmenším se uvolnily prostory dnes již v neexistujícím hostinci u Röslera, který stál přibližně v místech, kde se nachází okružní křižovatka u vlakového nádraží Českých drah.

Problematika učeben byla částečně vyřešena na podzim roku 1953 výstavbou školského kombinátu (dobový název) poblíž budovy Pavky Korčagina, sídla dnešního Magistrátu města Havířova. V jeho prostorách se počítalo s umístěním dvou škol celkově s osmadvaceti třídami, dvěmi tělocvičnami, školní družinou a společným travnatým hřištěm.

Jako první byla zřízena k 1. září 1954 v západním křídle budovy se vstupem z ulice Jana Švermy 1. osmiletá střední škola. Tímto dnem se začala psát historie Základní školy Na Nábřeží. Kolaudace se konala 26. října a 7. listopadu byla osmiletka slavnostně otevřena. Z důvodů různých nedodělků však vyučování začalo až 22. listopadu. Do školních lavic zasedlo ve dvanácti třídách celkem 257 žáků. Prvním ředitelem byl jmenován Jaroslav Helštýn. Jeho zástupcem se stal Alois Kuča. Výnosem Ministerstva školství a kultury z. června 1956 byla osmiletka k 1. září přejmenovaná na Jedenáctiletou střední školu. Ta se v roce 1959 odstěhovala a osmiletka se vrátila ke svému původnímu názvu.

Provoz v druhé z plánovaných škol s názvem 3. osmiletá střední škola (2. již stála v Šumbarku) byl zahájen 1. září 1955 v ulici Komsomolská. V budově však neustále probíhaly dokončovací práce, například v tělocvičně scházely parkety a místnosti v přízemí postrádaly dveře. Teprve 9. května 1956 byla škola slavnostně předána do užívaní. Měla osm tříd s 229 žáky. Ředitelem byl František Koziorek a jeho zástupcem Jaromír Horák. Počet žáků neustále rostl. Na základní škole Komsomolská byl nejvyšší počet 1 069 ve školním roce 1957-1958 a na Jana Švermy 1 193 ve školním roce 1963-64.

Významným mezníkem v životě obou škol se stal rok 1984. Z rozhodnutí tehdejšího Okresního národního výboru v Karviné s datem 1. září Základní devítiletá škola Komsomolská zanikla. Pedagogický sbor včetně žáků byl administrativně převeden do Základní devítileté školy v ulici Jana Švermy. Svůj nynější název ZŠ Na Nábřeží dostala v roce 1991 v souvislosti s přejmenováním ulice Leningradská na ulici Na Nábřeží. Současným ředitelem je Svatopluk Novák.

K zajímavostem patří, že v budově školského kombinátu začaly psát své dějiny Gymnázium Studentská, původně Jedenáctiletá střední škola (rok 1956), Základní škola v Mánesově ulici, tehdy Zvláštní škola (1955) a Základní umělecká škola Bohuslava Martinů pod názvem Základní hudební škola (1956).

Autor: Josef Pintér

Místo události:
23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení