Stejná akce se konala minulý týden v Karviné. „Hlavním cílem je zapůsobit na povědomí lidí, aby věnovali svým věcem mnohem větší pozornost. I v průběhu naší akce jsme zaznamenali několik případů, kdy měli zákazníci své tašky odloženy v nákupních vozících. Stačí opravdu jen velmi krátká chvilka, kdy se člověk otočí za zbožím, nebo ho dokonce vychytralí zloději osloví a zabaví, a taška je v mžiku pryč. Podobné je to u vykradených vozidel. Máme několik případů, kdy byli lidé okradeni při ukládání nákupu do zavazadlového prostoru. Zloději si dokáží nepozorovaně otevřít přední dveře a ukrást věci odložené na sedadle nebo přístrojové desce. I při nakládání nákupu by proto mělo být auto uzamčeno,“ řekl okresní policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Finty zlodějů jsou velmi pestré. Často se stává, že nakupujícího u automobilu osloví a žádají ukázat cestu na mapě. Úmyslně při tom zdržují, aby komplic mohl vykrást auto. Klasičtí kapsáři dokáží přímo v prodejně vytvořit nepřehlednou atmosféru, během které zákazníkům šacují kapsy, tašky nebo batohy na zádech. Když okradený zjistí, že nemá čím platit, bývá už pozdě. Samostatnou kapitolou je pak trestuhodné ukládání bezpečnostního kódu PIN k platebním kartám. Škody se pak v průběhu několika málo minut počítají v desetitisících.

Zájem na bezpečnosti svých zákazníků má i vedení havířovského hypermarketu, které vyšlo policii vstříc. Informační stánek stát přímo u vchodu do prodejny.

Policisté měli u sebe několik propagačních materiálů, které souvisí s prevencí a bezpečností. Ve stručné formě jsou v nich uvedeny ty nejzákladnější pravidla, jak se chovat nejen při nakupování, ale i v jiných každodenních situacích. Lidé si od nich mohli například brát i reflexní samolepky 24, které upozorní policejní hlídky na pohyb vozidla v nočních hodinách a hlídka by jej měla zkontrolovat, zda s ním jede skutečně majitel.