VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet lidí bez práce se mírně zvýšil

Karvinsko - Podle statistiky Úřadu práce v Karviné se v okrese v průběhu měsíce dubna zvýšil počet uchazečů o zaměstnání o 101 lidí. Nejhůře se práce shání v Karviné.

12.5.2009 2
SDÍLEJ:

Úřad Práce. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Přestože mnoho lidí bylo propuštěno v rámci hromadného snižování stavů zaměstnanců, nárůst nezaměstnaných zatím není tak dramatický, jak se v souvislosti s hospodářskou krizí očekávalo.

K poslednímu dubnovému dni bylo na Karvinsku evidováno celkem 19 707 nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti vystoupala na 13,81 procenta. Z pěti mikroregionů v okrese je nejvyšší míra nezaměstnanosti v Karviné, kde činí 15,25 procenta. Následuje Orlová 14,94%, Havířov 14,41%, Český Těšín 12,28% a Bohumín 12,33%. Na Bohumínsku se dá očekávat, že se nezaměstnanost zvýší vlivem aktuálního propouštění v ŽDB.

Více než 10 lidí najednou od jednoho zaměstnavatele se v průběhu dubna do evidence úřadu práce přihlásilo od 12 firem. Jednalo se o 3 firmy z odvětví výroby základních kovů, hutního zpracování, slévárenství a výroby kovových konstrukcí, o 2 firmy z odvětví těžby a dobývání a po jednom subjektu z odvětví stavebnictví, odvětví obchodu, odvětví výroby pryžových, plastových výrobků a ostatních nekovových minerálních výrobků, odvětví výroby dopravních prostředků a zařízení, odvětví dopravy a skladování, odvětví zásobování vodou, činností souvisejících s odpadními vodami, odpady a sanacemi, odvětví veřejné správy, obrany a povinného sociálního zabezpečení. Úhrnem se jednalo u těchto subjektů o 213 bývalých zaměstnanců.

Nejvyšší poptávka je po profesích zedníků, obsluhy strojů na výrobu a úpravy obuvi, číšnících a servírkách a prodavačích. V průběhu dubna bylo nově nahlášeno 299 volných pracovních míst, co je o 442 míst méně než před rokem a o 35 více než v předchozím měsíci. Úřad práce v Karviné má nyní k dispozici necelých pět stovek volných pracovních míst. Žádné z těchto místo není určeno pro důlní provozy. Na jedno volné místo připadá 41,6 uchazeče.

„V průběhu dubna bylo vytvořeno v rámci aktivní politiky zaměstnanosti 153 nových pracovních míst. V rámci nástroje finanční podpory regionů nejvíce postižených nezaměstnaností vzniklo v tomto měsíci jedno nové pracovní místo. Zahájeno bylo 10 rekvalifikačních kurzů pro 39 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do kurzu obsluhy osobních počítačů (12), kurzu pracovníka sociální péče se zaměřením na seniory a handicapované (12) a kurzu svařování (8),“ uvedl ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna s tím, že byla zahájena realizace projektu „Vzdělávejte se!“

Projekt je určen pro zaměstnavatele, kteří v důsledku celosvětové finanční krize a hospodářské recese museli nebo budou muset omezit výrobu ve svých provozech a tím také své zaměstnance. V rámci projektu mohou zaměstnavatelé získat finanční prostředky na realizaci vzdělávacích kurzů pro své zaměstnance, kteří jsou ohroženi negativními důsledky organizačních změn podniku v důsledku krize. Zaměstnancům se tak dostane možnosti účastnit se dalšího vzdělávání, zdokonalit si své odborné znalosti, dovednosti a kompetence v oblasti tzv. obecného vzdělávání a zaměstnavatelé získají prostor pro efektivnější řešení personální situace podniku v období krize.

O zapojení do projektu požádalo v dubnu 16 zaměstnavatelů, kteří předložili celkem 67 žádostí o poskytnutí příspěvku pro 871 zaměstnanců. Do konce dubna bylo schváleno 15 žádostí, na jejichž základě byly uzavřeny dohody s 5 zaměstnavateli, které se týkaly 85 zaměstnanců. Odborný rozvoj byl v měsíci dubnu zahájen u 82 pracovníků a u 3 bude zahájen v měsíci květnu.

Autor: Libor Běčák

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení