VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O referendu za odtržení Hradiště od Těrlicka rozhodne krajský soud

Těrlicko - Zastupitelstvo obce Těrlicko nesouhlasí s vyhlášením místního referenda za osamostatnění Hradiště. Přesto jsou iniciátoři spokojeni.

18.5.2009 6
SDÍLEJ:

Zastupitelé Miroslav Švábek (vlevo) a Josef Macura debatují s advokátkou Janou Hamplovou, která nedokázala podat návrh k soudu včas.Foto: Libor Běčák

Obyvatelé Hradiště nemají cestu za znovuobnovením samostatné obce jednoduchou. Petici s více než polovinou podpisů oprávněných voličů museli radnici odevzdat třikrát. Ve dvou předchozích totiž úředníci objevili formální chyby. „Nebylo to jednoduché, ale lidi si osamostatnění skutečně přejí a na svém rozhodnutí trvají, což prokázali právě tím, že nám petici podepsali i při opravných pokusech. Ze všech voličů se pro vyhlášení referenda vyslovilo 70 procent,“ reagoval zastupitel a zmocněnec přípravného výboru Josef Macura.

O třetím návrhu v pondělí rozhodovalo obecní zastupitelstvo. Většinová vládnoucí koalice jej nepodpořila. Argumentem tentokrát bylo to, že v Hradišti není oficiálně hlášeno k trvalému pobytu více než tisíc obyvatel.

Více informací najdete také v rubrice: Související články

„Hradiště nesplňuje podmínku zákona, kdy samostatná obec musí mít minimálně tisíc obyvatel. Tuto podmínku musí splnit v době vyhlášení referenda, nikoli až v době odloučení,“ vysvětloval tajemník úřadu Jaromír Kunovský. S tímto argumentem souhlasila také starostka Lydie Vašková: „Já Hradišťanům fandím. Ale nemůžeme kvůli tomu porušovat zákon. Hradiště přitom mohlo využít k osamostatnění dřívější doby, kdy zákon minimální počet obyvatel neupravoval.“ Proti referendu je také bývalý místostarosta a obyvatel Hradiště Ladislav Chroboczek: „Já jsem po volbách sliboval, že budu obec zvelebovat, ne ji likvidovat.“

"Pokud se tak velký počet občanů vysloví pro referendum, měli bychom ho vyhlásit. Měli bychom dát průchod demokracii. Nepřísluší nám posuzovat, jestli mají či nemají tisíc občanů,“ řekl Martin Polášek. „Já si nepřeji, aby se Těrlicko drobilo. Dneska to je Hradiště, zítra Dolní a Horní Těrlicko. Přesto je to vůle obyvatel Hradiště,“ přidal někdejší starosta a nyní opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik.

S protesty proti počtu obyvatel Hradišťané počítají od samého počátku příprav referenda. Na zasedání si proto přizvali i odbornici na správní právo Janu Hamplovou, se kterou přípravy konzultovali. Než se zastupitelé z vládnoucí koalice zvané K9 rozkoukali a uvědomili, že by měli o jejím příspěvku hlasovat, protože v obci nebydlí ani nevlastní nemovitost, stačila je Hamplová informovat, že Hradiště má na osamostatnění právo i podle evropské Charty samosprávy.

„My jsme plně spokojeni. Zastupitelstvo o návrhu jednalo, čímž uznalo, že je formálně správný. To, že ho neodsouhlasilo, není překážkou. O vyhlášení referenda nyní bude rozhodovat Krajský soud v Ostravě. Věříme, že stihneme i plánovaný termín, tedy 5. a 6. června v době konání evropských voleb,“ řekl po skončení zasedání zastupitelstva Macura.

Autor: Libor Běčák

18.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2 13

Dnes v poledne končí hlasování ve finále svatebních párů

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Platit parkování kartou? Možná v budoucnu

Moderní způsoby placení například parkovného jsou ještě za branami Karvinska. To, co je dnes možné například v Opavě, tedy platba parkování formou sms, je na Karvinsku buď úplné sci-fi, nebo hudba poměrně daleké budoucnosti.  

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení