Příslušným soudem je Krajský soud v Ostravě. Podle zákona soud o vyhlášení referenda rozhoduje právě v situaci, kdy ho nevyhlásí obecní zastupitelstvo. Rozhodnutí soudu pak nahrazuje rozhodnutí zastupitelstva obce. Soud však může rozhodnout jen o tom, že místní referendum má být vyhlášeno. Jeho termín musí stanovit opět obecní zastupitelstvo.

Soud se bude zabývat hned několika otázkami. Musí si důkladně vyložit znění platného zákona, který upravuje vyhlášení referenda i podmínky vzniku samostatné obce. Jde o to, zda platí stejné podmínky při zakládání nové samostatné obce i pro obnovení obce, která byla samostatnou v minulosti. Také bude řešit, zda těrlické zastupitelstvo postupovalo správně, když sice uznalo návrh na vyhlášení referenda za formálně správný, ale nevyhlásilo ho s odvoláním na nedostatečný současný počet obyvatel obce Hradiště.

Od vyhlášení referenda kvůli tomuto důvodu zrazoval tajemník obecního úřadu Jaromír Kunovský i starostka Lydie Vašková. Oba na zasedání zastupitelstva shodně tvrdili, že tisíc obyvatel musí mít Hradiště v době referenda.

Zákon však přikazuje, že tento počet musí obec splňovat po oddělení, a to by bylo v tomto případě až k datu 1. ledna 2010. Hradišťané s tím počítají od samého počátku. V případě úspěšného referenda jsou připraveni splnit i tuto zákonnou formalitu, když by se k trvalému bydlišti přihlásilo několik desítek lidí, kteří tam například nyní žijí jen přechodně.