VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie a současnost ve fotografickém srovnání

Havířov - Město Havířov má svou vlastní historii dlouhou jen něco málo přes padesát let, přesto se i za tu dobu stačilo změnit k nepoznání. Mnohem delší historii mají obce v okolí. Lidé si dnes už kolikrát na některá místa přesně nevzpomínají a dobové fotografie jim mnohé připomenou.

23.5.2009
SDÍLEJ:

Snímek pořízený z budovy Pavky Korčagina.Foto: Archiv

Ve druhé polovině padesátých let minulého století intenzivně pokračovala výstavba nejmladšího města republiky Havířova. Obytné domy měly absolutní prioritu. Obchody, služby, zdravotnická, kulturní a sportovní zařízení, a také doprava vůbec nestačily držet krok a byly největším problémem pro obyvatele nového města.

Obdobně tomu bylo i u terénních úprav kolem novostaveb. Alespoň k částečnému zlepšení nepříznivého stavu ve zdravotnictví posloužila mohutná budova postavená poblíž dnešního sídla magistrátu v ulici Jana Švermy. V přízemí a prvém patře byly ordinace lékařů.

Nějakou dobu tam působila i pohotovostní služba. Nad vchodem dodnes vévodí štít s nápisem OÚNZ Karviná Nemocnice s poliklinikou v Havířově, ačkoliv ten již před více než patnácti lety byl zrušen. Čtyř až pětiposchoďová stavba má všechny prvky stavebního stylu socialistického realismu. Je zdobená četnými římsami, štítky, čučkami a sgrafity. Je součástí ochranné zóny Sorela. Výrazných změn doznalo celé okolí mezi magistrátem a zdravotním střediskem. Hlavně přibyla parkovací místa.

Autor: Josef Pintér

Místo události:
23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení