Schránky důvěry neslouží zcela svému účelu a slouží spíše jako odkladiště nalezených dokladů a cenností. I to ovšem strážníci kvitují. „Je určitě dobře, že můžeme mnoha nešťastným lidem díky poctivým nálezcům a schránkám důvěry jejich doklady vrátit. Ovšem připomínky a podněty ve schránkách nacházíme spíše výjimečně. Střední a mladá generace využívá možnosti připomínkovat například formou e-mailu a jiných vymožeností doby,“ uvedl ředitel strážníků v Karviné Petr Bičej.

Přestože schránky nejsou využívané natolik, jak se to od nich před jejich zavedením čekalo, lidé mají k dispozici další dvě. „Nově jsou občanům k dispozici v Karviné-Fryštátě u budovy bývalé úřadovny městské policie a v Karviné-Novém Městě na náměstí Budovatelů,“ uvedl manažer prevence kriminality karvinských strážníků Lubomír Greň. Celkem jsou v Karviné schránky čtyři.

V ostatních městech na Karvinsku potvrzují strážníci zkušenosti karvinských kolegů. Ve schránkách v drtivé většině nacházejí nalezené doklady. „Podněty nacházíme tak jednou za dva měsíce,“ řekl zástupce ředitele havířovské městské policie Daneš Skulina. V Havířově jsou tři schránky důvěry, a to v centru města, v Podlesí a v Šumbarku.

V Bohumíně mají dosud pouze jednu schránku, ale podle slov ředitele tamních strážníků Karla Vacha, to bohatě stačí. V Českém Těšíně se schránky neosvědčily vůbec. Proto momentálně jejich pořízení ani nezvažují.

Snad jen v Orlové si službu schránek důvěry bez větších výtek pochvalují. „Ze vzkazů v nich se dozvídáme o týraných a zanedbávaných dětech nebo domácím násilí,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.