„Ti kontrolovali zařízení a zajišťovali jej plombami, aby se tady například nemohlo pálit na černo,“ vysvětlil jejich přítomnost pracovník Palírny u zelené lípy Josef Ciasnocha.

Hned od chvíle, kdy byla výroba pálenky schválena, se začali na místo s ovocným kvasem dostavovat první zájemci. „ Nyní se dělá třešňovice. Třešně jsou jako tradičně první surovinou, kterou zpracováváme,“ řekl Ciasnocha.

Postupem času dojde i na další druhy ovoce. Nejvíce zákazníků by ovšem podle Ciasnochy jako tradičně mělo přijít v době švestek.

„To čekáme největší nápor. Slivovice je tradičně nejoblíbenějším mokem,“ dodal zdejší palič.

Navíc tento rok to s množstvím surovin potřebných na výrobu v našich končinách oblíbeného destilátu, vypadá velmi dobře. „Zatím se zdá, že úroda ovoce bude o mnoho lepší než v minulých letech,“ potvrdil Ciasnocha.

Souhlasí s ním i majitel další palírny v Petrovicích. „Letos to vypadá na dobrý rok. Samozřejmě je ještě trochu předčasné hodnotit, jaká bude celková úroda, ale v porovnání s minulým rokem by to mělo být lepší,“ uvedl majitel tamní palírny Alfréd Prus.

Zde si ovšem musí ještě milovníci tohoto typu zpracování ovoce nějakou dobu počkat. „My momentálně máme zavřeno. Sezona nám začíná až koncem srpna,“ dodal místní palič.

Ve Stonavě se už ovšem pracuje v plném tempu. „Doufejme, že letošní dobrou úrodu neohrozí nějaké výkyvy počasí v příštích týdnech, aby se situace neobrátila.,“ přeje si starosta Stonavy a zároveň spolumajitel místní pálenice Ondřej Feber.

Podle Stonavských jsou také ceny, za které poskytují zájemcům výrobu lihoviny, nejnižší široko daleko. Za litr stoprocentního alkoholu z vlastního kvasu si zde účtují 235 korun.