Pro město znamená titul značný závazek. Jednotlivé projekty, z nichž některé už běží, si vyžádají 22 milionů korun. Do investic je započítána také výsadba nového stromořadí podél rekonstruované Hlavní třídy.

„V říjnu, kdy Havířov žezlo oficiálně převezme od Krnova, se rozeběhne celoroční ekologicko-osvětová kampaň, jejímž cílem je podnítit zájem obyvatel všech věkových skupin o ochranu životního prostředí a vyvolat pozitivní vztah k přírodě, symbolizované stromy. Malí i velcí obyvatelé Havířova a okolí se mohou těšit na dvanáct měsíců plných zajímavých akcí s tématikou stromů a jejich ochrany. Mottem našeho projektu je Zelené město-město budoucnosti,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

„Protože po celou dobu existence města je jeho jméno spojeno s přívlastkem město zeleně a také město květů, rozhodli jsme se v letošním roce přihlásit do soutěže Město stromů, abychom náš přístup k ochraně životního prostředí v symbióze s kvalitním prostředím pro bydlení představili široké veřejnosti,“ uvedl primátor města František Chobot. „Péče o veřejnou zeleň je jednou z našich priorit v dlouhodobé koncepci života obyvatel města,“ dodal primátor.

Cílem kampaně je zapojit veřejnost a zejména mládež do „malých“ aktivit, které zlepšují jak životní prostředí ve městě, tak prostor pro život zvířat v jeho centru i bezprostřední blízkosti. Pro kampaň jsme s partnery připravili mnoho aktivit, do kterých předpokládáme zapojení široké veřejnosti, zejména dětí a mládeže.

„Do projektu Město zeleně - město budoucnosti jsme začlenili 19 různých aktivit, které plánujeme se zapojením veřejnosti realizovat ještě v letošním roce a v roce příštím. Jedná se například o aktualizaci databáze stromů Havířov - město mezi stromy, kterou máme uvedenou na webových stránkách města. Děti mateřských škol a základních škol zapojíme do výběru stromů, které budou zasazeny v areálech škol. Očekáváme, že se zapojí minimálně 13 školských zařízení. Děti a žáci si formou ankety vyberou svůj vlastní strom,“ dodala Pondělíčková.

Mezi akcemi, které bude Havířov jako Město stromů pořádat, bude řezbářské sympozium Havířovská lípa. Řezbáři budou tvořit různé sochy z lip a ty pak budou instalovány do různých objektů, parků a dalších lokalit v Havířově. Tradičně se bude čistit řeka Lučina. Ve spolupráci s myslivci mohou lidé do přírody vracet vánoční stromky. Ty se „vysazují“ do lesů, které chrání bažanty před dravci.

„Mezi další plánované aktivity, které se projeví na vzhledu města a městské zeleně, patří rekonstrukce náměstíčka Severka, obnova aleje Hlavní třídy a obnova středových pásů, odborná konference Zelená města – města budoucnosti, spolupráce s Českým svazem ochránců přírody při výrobě a rozmístění ptačích budek nebo obnova tůní pro obojživelníky,“ doplnila informace Pondělíčková.