VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumbarčané opět diskutovali o životě ve čtvrti

Havířov – Město Havířov a Krajské ředitelství policie Severomoravského kraje uspořádalo druhé společné setkání s občany. Konalo se v tělocvičně ZŠ Jarošova v Havířově-Šumbarku. Největší kritiku sklidil zástupce firmy RPG, který nedokázal lidi svými odpovědi uspokojit.

25.8.2009
SDÍLEJ:

K soužití většinového obyvatelstva a romské menšiny se v Havířově vedly besedy s policií i vedením města. Na archivním snímku hovoří žena, která byla přepadena ve staré části Šumbarku.Foto: Libor Pristáš

Akce se zúčastnili zástupci vedení města, městské policie, Policie ČR, Městské realitní agentury, RPG, občanské komise Havířov-Šumbark, Sdružení Romů Severní Moravy, sociálního odboru, odboru školství a kultury a komunálních služeb i romský poradce. Na druhé straně sálu sedělo mnohem méně lidí, než při stejné schůzce v loňském roce. Když bude ještě jednou, dá se očekávat další snížení počtu návštěvníků.

Lidé totiž přišli diskutovat o veřejném pořádku, kriminalitě a soužití obyvatel v problémových částech Šumbarku, ale odcházeli z této akce většinou znechuceni, protože mají za to, že je zbytečná, když se o jejich problémech jen mluví a stále se neřeší.

„Byly jsme tu i loni a situace je ještě horší. Zajímalo nás, jestli bude někdo hodnotit rok starý zápis a přiblíží nějaké změny, ale to se vůbec nestalo. Asi proto, aby se nemohlo říct, že je to pořád stejné. A zástupce RPG, to je kapitola sama pro sebe. Ten by mohl jít dělat do televize nebo do politiky. Dovede krásně řečnit, ale s úsměvem nás vlastně posílá slušně do háje, přitom díky postoji firmě RPG je prostředí na Šumbarku hrozné, a to tady bylo nádherné bydlení. Příště už na schůzku určitě nepůjdeme,“ nebraly si servítky při odchodu dvě rozladěné starší ženy.

Lidé si stěžovali na mnoho věcí. Nejvíce je trápila bezpečnost, rómská otázka a neutěšený stav bytů. Po policii a městských strážnících chtěli, aby se více pohybovali v ulicích a také aby městská policie častěji využívala cyklohlídky, které by jezdily i do méně frekventovaných ulic.

Dále požadovali, aby jim v boji s RPG pomohlo i město, ale jeho vrcholní zástupci vysvětlovali, že se jedná o soukromý subjekt, který nemohou ovlivnit. Poukazovali přitom i na fakt, že s firmou neustále jednají a pokouší se vyvíjet tlak, ale jsou ve svém úsilí bezradní.

Většina lidí označila za hlavního viníka neutěšené situace firmu RPG. Ve stejném smyslu hovořili i rómští aktivisté. „Co se týká romských problémů, tak největší chyba je v RPG. Mě osobně se nelíbí, že se na Šumbark stahují Romové z Bohumína, Ostravy, Orlové a Frýdku-Místku. Měli by být přitom rozptýleni, aby se lépe sžili s majoritní společností. Noví přistěhovalci, jak já říkám cizinci, udělají okamžitě rozruch a stáhnou postupně i starousedlíky, se kterými dlouhé roky žádné problémy nebyly. Budu se snažit zaregistrovat v tomto městě naší organizaci, která tu určitě chybí a může s řadou problémů pomoci,“ řekl za davového potlesku zástupce celostátní organizace Europe Roma CZ Ladislav Baláž, který obvinil firmu z vytváření getha sestěhováváním romských rodin do jedné lokality.

Mluvčí firmy RPG Byty Petr Handl toto nařčení jednoznačně odmítl. Přiblížil problémy se současnými zákony, které neznají například pojem dlouhých návštěv, které se musejí automaticky promítnout a navíc apeloval na to, že nikdo nemůže předem někoho diskriminovat. „Vím, že se vám to, co řeknu, asi nebude líbit. Ale jak my můžeme oficiálně či neoficiálně rozdělovat při žádostech o byt lidi podle toho, kdo je, či není Róm. Při uzavírání nájemní smlouvy nemůžeme nikoho diskriminovat jenom proto, že má tmavší barvu pleti nebo proto, že má jméno, které se třeba neslavně zapsalo,“ uvedl Handl.

Ten chtěl také vysvětlit, jakou strategii má firma RPG při opravách bytů. „Určili jsme si priority, podle kterých budeme postupovat. Určitě nemůžeme začít opravovat vše najednou, na to nemáme dostatek finančních prostředků. Jistě jste si všimli oprav na Hlavní třídě, které zde provádíme v koordinaci s městem. To dělá rozsáhlou rekonstrukci včetně oprav chodníků. Podle připraveného plánu budeme řešit i další místa,“ hledal výmluvy Handl, který v tu chvíli lhal, nebo jen zapomněl přiznat, že město už provádí třetí etapu rekonstrukce Hlavní třídy. Jeho firma totiž práce dávno zastavila a na urgence radnice dlouhodobě neslyší. O koordinaci tedy nemůže být ani řeč, což potvrdili i přítomní zástupce vedení města. Ti při slovech Handla jen nesouhlasně kývaly hlavami a ironicky se usmívali.

Autor: Libor Pristáš

25.8.2009
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení