VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce přibylo, nezaměstnanost ale zpomaluje

Karvinsko - Růst počtu nezaměstnaných na Karvinsku se pozvolna zpomaluje. V posledním měsíci se počet uchazečů zvýšil o 119 lidí.

8.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Bez práce je na Karvinsku několik desítek tisíc lidí. Těch, kteří jsou vedeni v evidenci pěti poboček Úřadu práce Karviná je nyní 21 144, ostatní už ztratili nárok na pomoc. Celookresní míra nezaměstnanosti činí 14,63 procenta. Nejvyšší je v Karviné (15,93%), následuje Orlová (15,57%), Havířov (15,25%), Český Těšín (13,16%) a Bohumín (13,05%).

V srpnu se nově zaevidovalo 1 785 uchazečů, což je nejméně v letošním roce. Mezi čerstvými nezaměstnanými je také 338 absolventů škol. Ze zaměstnanců byli nejčastěji propouštěni lidé z odvětví obchodu (88), těžby a dobývání (48), výroby základních kovů, hutního zpracování, slévárenství a výroby kovových konstrukcí (44), vzdělávání (37) a stavebnictví (35). Nejvíce uchazečů nově zaevidovaných v srpnu 2009 vykonávalo profesi pomocní a nekvalifikovaní montážní a manipulační dělníci (65).

Karvinsko se stále potýká s nedostatkem volných pracovních míst. V průběhu srpna bylo nově nahlášeno 296 volných pozic, což je o 61 více než v předchozím měsíci. Nové havíře berou opět šachty.

Nejvyšší poptávka je nyní po příležitostných pomocných a nekvalifikovaných dělnících (80), pracovnících pro obsluhu strojů na výrobu a úpravy obuvi (40), hornících (20), řidičích nákladních automobilů a tahačů (14).

V průběhu srpna 2009 bylo vytvořeno v rámci aktivní politiky zaměstnanosti 93 nových pracovních míst. Na provoz chráněných dílen byl poskytnut příspěvek pro 11 zaměstnanců. V průběhu srpna 2009 bylo zahájeno 42 rekvalifikačních kurzů pro 296 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do kurzu obsluhy osobního počítače (72), kurzu svařování (27), kurzu pro řidiče vysokozdvižného vozíku (20) a kurzu pro pečovatelky o děti ve věku od 3 do 15 let (13). Dále bylo zahájeno 6 poradenských programů pro 73 účastníků.

„Na období od 1. 6. do 31. 7. 2009 byla vyhlášena mimořádná příležitost, v rámci níž Úřad práce v Karviné hodlal poskytnout zaměstnavatelům, kteří zřídí nová společensky účelná pracovní místa, příspěvek na pořízení majetku až do výše 130 000 Kč na jedno pracovní místo. V průběhu srpna bylo přijato celkem 17 žádostí o poskytnutí příspěvku na zřízení celkem 25 míst. Z tohoto počtu nebylo k realizaci doporučeno 9 míst a dvě zaměstnavateli stornována,“ uvedl ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.

Autor: Libor Běčák

8.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení