„Přišli jsme sice o pár dárců z Havířova, ale to jen proto, že zvolili bližší transfuzní stanici. Obecně úbytek dárců, kteří by mířili do soukromých center, nepociťujeme. Zřejmě je to dané také tím, že máme zcela specifickou dárcovskou základnu,“ říká primář Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné–Ráji Daniel Janek.

Dodal, že zdejší dárci se rekrutují převážně z řad pracovníků v těžkém průmyslu.

„Naopak studentů, kteří tvoří platformu dárců ve velkých městech, máme minimum. Zdejší dárci vnímají dárcovství jako morální povinnost,“ uvedl primář s tím, že zaměstnanci mohou využívat pracovní volno v den odběru s plnou náhradou mzdy.

Bezpříspěvkový dárce má navíc možnost snížení základu daně z příjmu při ročním zúčtování o 2 tisíce korun za každý odběr.

„To vše jsou benefity, které studenti ještě nemohou využívat, a pro ně je zajímavější pokud získají peníze za odběr rovnou na ruku,“ míní primář o situaci, kdy dárci míří do soukromých center.

Strašák klesajícího počtu dárců prý lékařům karvinského centra vrásky nedělá.

„Dárcovská populace sice stárne, ale současně přicházejí noví dárci. Našemu centru dokonce roste počet prvodárců, kdy v roce 2007 jsme jich měli 264 a v roce 2008 již 468,“ konstatuje Janek.

Vše opět, podle něj, vychází ze skutečnosti, že zdejší základna dárců je specifická. „Není výjimkou, že krev chodí darovat celá rodina,“ přiblížil situaci primář, který se nebrání jednorázovým přílivům prvodárců pod vlivem určité mediální kampaně, ale přesto dává přednost dlouhodobým a prověřeným dárcům.

„Samozřejmě vítáme každého, kdo chce darovat krev. Nárazové akce však příliš vhodné nejsou, protože krev má velice krátkodobou životnost a její zásoby musíme velice pečlivě a citlivě regulovat,“ vysvětlil hematolog.

Karvinská transfúzní stanice má od loňského září na svých internetových stránkách Krevní monitor, kde mohou zájemci najít aktuální stav krevních zásob k určitému dni.

„Zde mohou dárci jednoduše zjistit, zda máme určité krevní skupiny dostatek či nedostatek. Jedná se však spíše o informativní stav. Dáváme přednost telefonickému kontaktu, kdy s nimi osobně probíráme situaci. Když je to nutné posíláme dárcům smsky, aby přišli krev darovat. Toto spojení se nám osvědčilo nejvíce,“ sdělil primář s poukazem na to, že nikdy nelze předjímat, jaká situace nastane, ve které chvíli bude krve potřeba více či méně. „Jsme dárcům vděčni za telefonické kontakty, neboť s nimi můžeme být ve spojení a operativně situaci řešit,“ doplnil Janek.