Pobyt v kryokomoře využívá působení extrémního chladu na velký počet speciálních čidel na povrchu těla, která na mráz okamžitě reagují spuštěním doslova kaskády reflexních dějů.„Dojde nejen ke zpomalení rychlosti vedení vzruchů nervovými vlákny, ale také navození řady dalších důležitých pochodů v lidském organismu. Tyto fyziologické procesy vyvolají významné snížení bolesti a utlumení chronických zánětlivých pochodů v těle,“ říká lékařský ředitel Lázní Darkov Jaroslav Mikula.

Pobyt v kryokomoře také podpoří prokrvení celého těla a uvolní svalovou ztuhlost. Tedy člověk v kryokomoře neztuhne na kost, jak známe občas z nevlídného, mrazivého počasí, ale naopak si uvolní a prokrví svaly, takže se mu potom daleko lépe cvičí a rehabilituje.

Pojišťovny léčbu nehradí


Kryokomoru na doporučení lékařů navštěvují pacienti lázní, ale otevřena je i pro veřejnost. Před prvním vstupem každého klienta vyšetří lékař. Léčbu mrazem zatím zdravotní pojišťovny nehradí, proto si ji pacienti musejí platit sami. Jedna návštěva přijde na 250 korun.

„Komora tak pomáhá lidem jak s pohybovými problémy, tak i se záněty, revmatickými onemocněními kloubů, dnou, artrózou, ale například také s ekzémy nebo lupénkou,“ tvrdí pediatrička Astrid Matúšová, jedna z klientek komory.