VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce na Karvinsku letos poprvé ubylo

Karvinsko -V karvinském okresese letos poprvé snížil počet uchazečů o práci. Na konci září bylo v oficiální evidenci pěti poboček Úřadu práce Karviná vedeno 21 040 lidí, tedy o 104 méně než na konci srpna.

8.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Průměrná celookresní míra nezaměstnanosti činí 14,52 %, což je o 3,09 % více než loni. V pěti mikroregionech je nejvyšší míra nezaměstnanosti v Karviné, kde činí 15,92 %. Následují spádové oblasti Orlové (15,41 %), Havířova (15,1 %), Českého Těšína (12,95 %) a Bohumína (12,87 %).

Přestože největší skupinou nově evidovaných uchazečů o práci jsou lidé propuštění z dosavadního zaměstnání, poměrně velkou skupinu tvoří také absolventi škol nebo ženy, které nemohou najít práci po mateřské dovolené.

V září přicházeli o práci nejčastěji pracovníci z odvětví obchodu (113 lidí), administrativních a podpůrných činností (52), těžby a dobývání (47) a stavebnictví (44). Nejvíce uchazečů nově zaevidovaných v září vykonávalo profesi prodavači v obchodech (87), pomocní a nekvalifikovaní montážní a manipulační dělníci (83), nástrojaři, kovomodeláři, kovodělníci, zámečníci (38), pomocníci a uklízeči v kancelářích, hotelích, nemocnicích a jiných zařízeních (35) a číšníci či servírky (32).

Šanci najít práci mají především horníci


„V září bylo z evidence úřadu práce vyřazeno celkem 2428 uchazečů, což byl dosud nejvyšší počet v celé historii i ve srovnání s ostatními měsíci uplynulých 19 let. Oproti předchozímu měsíci se počet vyřazených uchazečů zvýšil o 762 osob a meziročně vzrostl o 334 osob. Z celkového počtu vyřazených uchazečů bylo 1318 osob, tj. 54,28 %, umístěno do zaměstnání. Také počet umístěných do zaměstnání se po dvouletém poklesu opět zvýšil, na čemž se v září podíleli především uchazeči, kteří si našli zaměstnání sami. Jejich počet se do srpna pohyboval v rozmezí od 519 do 784 osob, přičemž v září vzrostl na 1167 umístěných, což bylo o 65 % více, než činil jejich průměrný měsíční počet,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna.

Nejvíce volných míst je evidováno v profesích horníci, lamači pro uhelné doly (91), zedníci, kameníci, omítkáři (31), lékaři, ordináři, kromě zubních (25), kuchaři (17), nástrojaři, kovomodeláři, kovodělníci, zámečníci (16) a pomocní a nekvalifikovaní dělníci na stavbách budov (15).

Autor: Libor Běčák

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies