VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovská synagoga v Těšíně potřebuje rekonstrukci

Český Těšín - Mimořádně cenná budova židovské synagogy v Českém Těšíně vyžaduje celkovou rekonstrukci. Nyní již začala renovace oken v neobvyklém tvaru, kterými se synagoga odlišuje od ostatních domů. „Památka vyžaduje celkovou rekonstrukci a konzervaci některých částí,“ uvedla Kristina Fajová, vedoucí hospodářského střediska hlavního výboru Polského kulturně osvětového svazu (PZKO), kterému budova patří.

29.10.2009 1
SDÍLEJ:

Radnice v Českém Těšíně.Foto: Libor Běčák

Fajová dále doplnila, že v posledních letech byly prováděny jen nutné údržbářské práce. „V některých místech fasáda, která je zdobena maurskými detaily v eklektickém slohu, praská a hrozí odlomení části omítky. Nejhůře na tom byla originální krásně členěná okna, u kterých hrozilo vypadnutí jednotlivých skleněných tabulek,“ vysvětlila Fajová s tím, že právě z těchto důvodů se rozhodli pro rekonstrukci oken, která bude provedená ve dvou fázích.

„První fáze je zaměřená na renovaci vnějších oken, která jsou v havarijním stavu. Předpokládané ukončení renovace je k 31. říjnu 2009. Druhá fáze, která bude zaměřena na renovaci zbylých oken, bude realizována v roce 2010. Rekonstrukcí dojde k zatěsnění oken a k zamezení úniku tepla,“ doplnila Fajová.

Na rekonstrukci přispělo také město Český Těšín. To získává každým rokem prostředky z Ministerstva kultury v rámci programu Podpora obnovy kulturních památek. O tyto prostředky se pak mohou přihlásit subjekty působící na území Českého Těšína.

Město je na památku pyšné


„Letos město získalo z ministerstva v rámci programu 77 tisíc korun, a protože se do tohoto programu přihlásil pouze HV PZKO se žádostí o finanční pomoc při rekonstrukci historicky vzácné budovy, připadla celá částka jemu,“ uvedla tisková mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. Dotace z ministerstva kultury pokryje pouze malou část nákladů, které si rekonstrukce velkých oken atypického tvaru vyžádá.

„Je to jedna z mála dochovaných historických stavebních památek na území Českého Těšína. Navíc jde o jedinou takto zachovalou budovu židovské synagogy nejen na území obou Těšínů, ale také pravděpodobně na území celého Těšínského Slezska. Objekt navrhl v roce 1928 významný stavitel Eduard David. Čelní fasáda je pojata ve velmi zajímavém eklekticko-maurském stylu a jsme rádi, že tak vzácnou památku na území města máme,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny s tím, že zástupci předválečné židovské obce, kteří nedávno navštívili město i synagogu, velmi ocenili snahu radnice o zachování této ojedinělé památky.

Kromě oken je však třeba synagoze dopřát ještě hlubší ozdravnou kúru. „Je zapotřebí celkově vyměnit střechu, kanalizaci, je nutná nová rekonstrukce rozvodu plynu a elektřiny a také výměna parket, neboť podlaha je vyschlá a jsou v ní mezery. Pokud budou nějaké další finanční prostředky, budeme nadále pokračovat v rekonstrukci,“ přiblížila plány do budoucna Fajová.

Autor: Gabriela Cichá

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Ilustrační foto.

Bohumín bude hlídat více kamer

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení