VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důl Lazy může díky souhlasu města těžit dále

Orlová – Obyvatelům staré části Orlové budou i v dalších letech znepříjemňovat život důlní otřesy z nedalekého Dolu Lazy. Těžba na této šachtě totiž bude pokračovat, město už s dalším dobýváním vyslovilo souhlas poté, co se OKD zavázalo splnit podmínky, které si město stanovilo v rámci studie vlivu těžby na životní prostředí (EIA).

2.11.2009
SDÍLEJ:

Důl Lazy v Orlové.Foto: Libor Běčák

„Naše podmínky v rámci EIA se týkaly právě z velké části otřesové činnosti a protiotřesových opatření,“ zdůraznil orlovský místostarosta a předseda hornické komise při zastupitelstvu Radislav Mojžíšek.

Protože časté otřesy vyvolané buď přímo neřízeným pohybem horniny, anebo protiotřesovou střelbou v dole sužují obyvatele staré části města ze všeho nejvíc, chtějí lidé z radnice, aby pracovníci Dolu Lazy obyvatelstvo o plánovaných protiotřesových pracech informovalo.

„OKD se zavázalo tuto podmínku respektovat. Jakým způsobem to provedou, jestli to bude například formou SMS zpráv,“ to ale nevíme,“ dodal Mojžíšek.
Další „třecí plochou“ mezi dolem a lidmi z historického jádra Orlové jsou důlní vlivy. Ty totiž poškozují nejen pozemky, ale především nemovitosti jak státní a obecní, tak soukromé.

„Dalším naším požadavkem byla tzv. pasportizace objektů, abychom měli zaznamenán nějaký výchozí stav, a snáze zjistili nové poruchy a praskliny,“ vysvětlil Mojžíšek.

Právě odškodňování majitelů nemovitostí v okolí Starého náměstí, ale též v lokalitách Lazy nebo Zimný důl je častým zdrojem sporů. Své o tom ví například majitel jednoho z největších domů na orlovském náměstí, Antonín Macura, jenž s OKD vede ve věci odškodnění svého, údajně těžbou poškozeného domu, dlouholetý soudní spor.

Kromě zmapování statu quo radnice také v rámci studie EIA požaduje pravidelné kontroly sledovaných domů, jež poškozují či ohrožují důlní vlivy.
„Důvod je jasný: dohodnout se náprávach na poškozených nemovitostech,“ dodal místostarosta Orlové.

Kromě vypořádávání důlních škod zajímá nejen orlovské radní také situace po roce 2015. Právě do tohoto roku má platnost projednávaná studie EIA.
Co bude pak? „To bychom právě také rádi věděli. Co víme, je to, že další zásoby uhlí na Lazech jsou ve velkých hloubkách, tzv. ostravských slojích, a je otázka, zda se těžařům ekonomicky vyplatí, toto uhlí dobývat. Do konce tohoto roku by nám OKD mělo oznámit, zda plánuje těžbu na tomto dole i po roce 2015.

Nepřímo to potvrdila zastupující mluvčí OKD Zuzana Koláriková. „Diskuze o ukončení těžby na Dole Lazy není na pořadu dne,“ sdělila v tiskovém dotazu.
S velkým napětím očekávají lidé z radnice, ale též obyvatelé orlovské části Výhoda, stanovisko OKD ohledně rozšíření dobývacího pole právě pod lokalitu Výhoda. Rozhodnutí, zda se tam bude těžit, má podle Mojžíška padnout do konce tohoto roku.

Autor: Tomáš Januszek

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení