Stavpacienta byl od počátku velmi važný. „Šlo o pacienta, který k nám byl převezen z jiného zdravotnického zařízení s už potvrzenou prasečí chřipkou. Onemocnění u něj mělo od počátku dramatický průběh a bohužel skončilo tragicky,“ sdělil Deníku mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Pacientů s prasečí chřipkou leží podle Oborného v ostravské Fakultní nemocnici více. „Každý den se objeví nějaký další. Situace ale zatím není taková, že bychom třeba zakázali návštěvy,“ dodal mluvčí.

Muž, který podlehl v Ostravě prasečí chřipce, je podle dostupných informací druhou obětí viru A(H1N1) u nás. Jako první na ni koncem října zemřela jednatřicetiletá žena v Karlových Varech. ČTĚTE:Žena zemřela na prasečí chřipku

Mezi Čechy, kteří v těchto dnech zemřeli a měli prasečí chřipku, patří i muž, který skonal ve čtvrtek ve vinohradské nemocnici v Praze. Příčinou úmrtí tohoto pacienta však byla leukémie.ČTĚTE:Pacient s prasečí chřipkou zemřel ve vinohradské nemocnici

Důležité je mýt si ruce


„Současné velmi rychléšíření prasečí chřipky je zapříčiněno obdobím, kdy je populace každoročně náchylnější k respiračním onemocněním, a může trvat zhruba tři měsíce,“ vysvětlil nedávno prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula s tím, že virus A(H1N1) se však může na našem území pohybovat ještě minimálně rok a půl.

Preventivním opatřením je podle něj pečlivé mytí rukou. S ještě větším rozšířením viru však určitě přibudou i doporučení, aby se lidé vyhýbali veřejným shromážděním. Infekce se totiž může přenést i z člověka vzdáleného metr či dva. Úplně zbytečné je naopak v rámci ochrany nošení roušek.

Takzvaná prasečí chřipka připravila dosud v Evropské unii a dalších vyspělých evropských státech o život prokazatelně 474 lidí. Ve světě na ni zemřelo celkem 6768 osob. Na svých stránkách to v pátek uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které sídlí ve Stockholmu. Klasická sezonní chřipka přitom každoročně v Evropě zabije kolem čtyřiceti tisíc lidí.

PRASEČÍ CHŘIPKA nebo také mexická chřipka, nová chřipka či chřipka A(H1N1) napadající lidi se objevila v Mexiku v březnu tohoto roku. Jedná se o respirační onemocnění způsobené chřipkovým virem kmene A(H1N1). Virus obsahuje geny lidské, ptačí a prasečí chřipky. Mezi symptomy patří teplota nad 39 stupňů, častý kašel, bolesti hlavy a svalů, rýma, zánět krku, slabost a únava. Zdroj: Wikipedia

S přispěním zpravodajů Deníku

Vše o prasečí chřipce na Ostravsku ČTĚTE ZDE!

Vše o prasečí chřipce na Karvinsku ČTĚTE ZDE!